Kitapçı Mustafa Atıcı: “Hayatımız İnternete Endeksli Olunca”

Günümüz koşullarında hemen hemen her evde internetin bulunması kitap satışlarını doğrudan etkilerken,  esnafta bu durumdan bir hayli şikayetçi.

Adıyaman’da kitap okuma alışkanlığının her geçen gün azaldığını söyleyen kitap satıcısı Mustafa Atıcı, kitapçıların akşama kadar siftah yapmadığını ifade etti. Ülkemizin bazı kesimlerinde kitap okuma alışkanlığının hat safhada olmasına rağmen ilimizde ise gençlerin zamanlarını internette geçirdiği ileri süren kitap satıcı Atıcı, “Gençlerin kitap okuma oranı çok düşük” dedi.

Son yıllarda kitap okumaya yönelen kimi gençlerin çoğunlukla gerilim, korku ve polisiye romanlarını tercih ettiği belirten Mustafa Atıcı, “Havaların ısınmasıyla birlikte kitap okuma oranı ve satışları azalıyor. Ayrıca kitaplardan alınan vergiler ve telif hakkı ücretleri oldukça yüksek. Bundan dolayı insanlarımız bir şeyleri okumak için genellikle sanal ortamı seçiyorlar. İnternetin ilimiz genelinde yaygın kullanılması, teknolojinin kitap okuma konusunda dezavantajlı olmasına neden oluyor.  İlimiz genelinde gerçekleştirilen kitap okuma kampanyalarının kitap okuma oranına etkisi de oldukça önemli. Genç nesil kitap okumadığı için satışlarımız pek yok. İnsanlarımız televizyon izlemekten veya internette zaman geçirmekten başka bir yapmıyorlar. Bundan dolayı yeni nesil pekte kitap okumuyor. Gençlerin kitap okuma oranı oldukça düşük. Bu konuyu çok fazla araştırmaya da gerek yok.  Çünkü herkes tarafından biliniyor. Son yıllara oranla gençler genellikle polisiye, gerilim ve macera kitaplarını satın alıyorlar. Geçen senelere oranla daha bilinçli okur kesiminin olduğunu söyleyemem. Ailelerin çocuklarını kitap okumaya teşvik etmesi, okuma alışkanlığının küçük yaşta kazandırılması gerekir. Çok küçük yaşta bu alışkanlığının kazandırılması, ailenin ve öğretmenlerin yönlendirmesi oldukça önemli bir husus. Bunların dışında ülkemizde kitap fiyatları çok yüksek. Çünkü çok yüksek vergiler alınıyor ve çok yüksek telif hakları isteniyor” diye konuştu.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir