Kitapçılar Çok Dertli…

Son yıllarda korsan kitapçılarında da verdiği zararla birlikte kitapçılar iyiden iyiye zor günler geçirmeye başladı.

MEDOS Kitap Evi sahibi Mustafa Küçükkelepçe kitap satış sektörünün 2000’li yılların başından bu yana hemen her yıl küçüldüğünü söyledi.

Kitap satıcılarının yıllık ciro kaybının yüzde 30’ları bulduğunu ifade eden Mustafa Küçükkelepçe, yayıncıların sektördeki daralmayı aşmak için kendilerince çözümler bulmaya çalıştıklarını kaydederek, daha çok çeşit kitap üretmek, fiyat indirimleri, ödemelerde vadelerin uzatılması gibi günü kurtarmaya yönelik önlemlerin var olduğunu, bunların çoğunun da sektöre yeni sorunlar yaratmaktan başka bir işe yaramadığını kaydetti.

Küçükkelepçe, kitap okuma oranlarının düştüğünü, gençler ve çocukların kitaba olan ilgisi azaldığını ifade ederek, korsan yayınların da her yıl yazarların ve yayıncıların kazançlarının yüzde 40’ını çalmaya devam ettiğini vurguladı.

Gazete ve dergilerin promosyon olarak sürekli kitap dağıtmasının büyük bir haksız rekabet yarattığını iddia eden Küçükkelepçe, gazetelerin tiraj alması sağlanırken yayıncılık sektörüne büyük darbeler vurulduğunu öne sürdü.

Mustafa Küçükkelepçe, ekonomik krizin daha lafı edilmeye başlandığında yurttaşın satın almaktan ilk vazgeçtiklerinin kitap ve CD gibi kültürel ürünler olduğunu dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti: “Krizin gelmekte olduğunu kitapçılardaki durgunluktan anlamamıştık. Yayıncılar Mart 2008’den beri düşen satışlardan söz ediyorlar. Kriz söylentileri arttıkça, kitap satışlarındaki düşüş de fazlalaşıyor. Yayıncı ürettiği kitabın tümünü satsa maliyeti karşılayamayacak ama kitap fiyatlarını da artırması mümkün değil. Çünkü, mevcut kitap fiyatları bile pahalı bulunup okur korsan yayına yönelirken, bir de zam yapmak akıl dışı. Yayıncılar açıkça sermayeden yiyorlar ve bir süre sonra kitap basamaz hale gelecekler.”

Ekonomik krizin ödeme sistemlerini de allak bullak ettiğini belirten Medine Kitabevi sahibi Küçükkelepçe, satın aldığı kitapları öngördüğü sürede satamayan kitapçıların, ödemelerin vadesini uzatmaya çalıştıklarını bildirdi.

Küçükkelepçe “Hızla düşen kitap tirajlarının yarattığı açığı kapatmak amacıyla çözüm olarak bulunan daha çok çeşit kitap üretme politikasının da kötü sonuçlar vermeye başladığını ifade ederek, şöyle konuştu: “Üretilen birçok kitap, kitap evlerine ulaşamıyor, sergilenmiyor, satışa sunulmuyor. Kitap evlerine ulaşabilen kitapların da sergilenme süresi 2-3 gün. Bazıları paketi bile açılmadan iade ediliyor. Kitap evleri, büyük kampanyalarla sunulan çok satışlı kitaplara bel bağladı. Oysa, 10-15 bin sınırını aşıp çok satanlar listesinde yer alabilen kitap çeşidi yılda 40-50’yi geçmiyor.”

Türkiye’de uzun süredir sadece popüler yazarların ve medya tarafından öne çıkartılmış kitapların satıldığını ileri süren MEDOS Kitabevi Sahibi Mustafa Küçükkelepçe“Kitap sektörü her daim krizde. Kitap satıcıları uzun süredir oturuyorlar. Kitapçılarda raf sayıları azaldı. Artık kitapçılardan gidip kitap satın alınmaz hale gelindi. Çoğu kitap da internetten satın alınıyor” diye konuştu

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

MSG Motorsa Görkemli Açılış

MSG Motors lüks marka binek ve ticari araç modellerini satacağı ilk şubesini görkemli biçimde açtı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir