Kitaplar Tezgâhtaki Yerini Aldı

Son yıllarda halk arasında internetin benimsenmesinden sonra kitap okuma kültürü oldukça gerilemiş görünürken, Demokrasi Parkı içerisinde açılan kitap standı oldukça ilgi gördü.

Adıyaman’da bulunan kitap satıcıları vatandaşların kitap okumamasının büyük bir eksiklik olduğunu belirterek her bireyin hayatı boyunca en az on kitap okuması gerektiğini söylediler.

Son yıllarda kitap okurlarında düşüş yaşandığını söyleyen kitapçı Deniz Akıncı, gençlerin internet, Play Station ve hal sahalara zaman ayırdıkları kadar kitap okumaya zaman ayırmadıklarını ifade etti. Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Akıncı, kitabı Adıyaman’da okuyan insan sayısının her geçen gün artığını ancak artışın yeteri kadar olmadığı söyledi. Akıncı “Kitap satışlarında yaşanan düşüşlerin çeşitli sebepleri var. Bunlardan en önemlisi teknolojinin gelişmesiyle gençler kitap okumaya zaman ayıramıyor. Sadece öğretmenler öğrencilere tavsiye ettikleri kitapları satabiliyoruz. Geçmişte kitapçılık çok gözde bir meslekti. Birçok müşterimiz kitap siparişi vererek günlerce beklerdi. Şimdilerde ise kitap okuyan genç nesil yok diyebiliriz. Aslında kitap insanın ufkunu açtığı gibi dünyaya bakış açısını değiştirir. Bu kadar edebiyatı geniş bir yazar kitlesi olan ülkede ne yazık ki okula giden öğrencilerde olmazsa Adıyaman’da hiçbir kitapevi kitap satamaz. Gençlerin çoğunluğu okuldan sonra internete takılarak zamanını öldürüyorlar. Bugün günümüz yazarının yanı sıra batı klasikleri diye adlandırılan birçok kitap tüm dünyada satış rekorları kırarken ilimizde ise o kitaplar aylarca laflarda kalmaktadır” dedi.

Vahap Yılmaz adlı vatandaş ise “Adıyaman’ın en eski kitap okuyucularındaım. 6 yaşımdan bu yana kitap okuyorum. Özellikle de kişisel gelişim kitapları okurum. Gün geçtikçe kitap sektörü kan kaybediyor. Kitap satışlarının yanında kırtasiyeciler kırtasiye malzemesi satmamış olsa bugün işyerleri kepenk kapatmak zorunda kalır. Kitapçıları ayakta tutan sadece kırtasiye malzemeleridir. Eskiden büyükten küçüğe herkes roman hikaye kitabı okurdu. Birçok yazarın kitabı yok satardı. Bizlere sipariş verip günlerce bekleyen arkadaşlarımızı biliyoruz. Kitap çalışlarının bu kadar az olmasının sebebi bence internet ve televizyondur. Sadece çocuklar değil orta yaşta insanlarımız bile kitap okumuyor. Artık kitap okumayan bir nesiliz diyebiliriz. Güncel çıkan kitaplarda çok pahalı olunca kimse kitap almıyor. Öğrenciler en fazla 5 ile 10 TL ‘ye kitap almak istiyorlar. Birde okullarda öğretmenlerin öğrencilere tavsiye ettikleri kitapları satabiliyoruz. Adıyaman’da kitap okuyan az bir kesim var. Zaten çocukların yakından takip ettikleri internettir. Kitap her zaman bir arkadaştır ve insanı dinlendirir. Kitap okuma alışkanlığının yayılması için aileler ve öğretmenler sürekli çocuklara kitap tavsiye etmelidir” dedi.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir