Kıyafet Serbestliği Kalktı Esnaf “OH” Çekti

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik Resmi Gazete’nde yayımlanmasının ardından sıkıntıya giren giyimci esnafımız kararın veto edilmesinin ardından derin bir “oh” çekti.

. Buna göre, öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymek zorunda kalacak ve dolayısıyla da serbest kıyafet yerine stoklanan önlükler ve tek tip kıyafetler satışa yeniden sunulacak. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine dair usûl ve esasları düzenleyen yönetmelikte belirlenen sınırlamaların kalkmasıyla ilgili konuşan giyimci esnaflarından Mustafa Çelebi “Okul öncesi ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafet serbestliği bitti. Yönetmelik de yapılan değişikliğe göre öğrenciler okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacaktı ancak yeni karar göre forma giyilecek ve tek tip kıyafet alınacak. Bu şekilde elimizde kalan kıyafetleri elimizden çıkarma şansı bulduk. İnşallah yeniden bir değişiklik olmaz” dedi.

Daha önceleri okul kıyafeti satan esnafların bu uygulamaya sert tepki göstererek, uygulamadan vazgeçilmesi için çağrıda bulunduklarını hatılatan Çelebi “ Esnaflar en azından kademeli geçiş isteyerek stoklarında bulunan ürünleri eritmek istediklerini ve kepenkleri kapatma tehlikesi ise karşı karşıya bulunduklarını belirtmişlerdi. “Uygulamayı hiçte iyi karşılamıyorduk. Bizi memnun etmedi. Birden bire değil de kademeli olarak kalksaydı daha iyi olurdu. Yani zamanla. şu anda elimizde bayağıda malımız var ve ne yapacağımızı da bilmiyorduk. Esnaf olarak gerçekten çok zor durumdaydık. Elimizde yüklü malımız kaldı ve ne yapacağımızı da bilmiyorduk. Dünyanın parasını bağlamıştık bu kıyafetlere kararı duyunca resmen şok olduk. Bu uygulamayı iyi karşılıyoruz. Geçiş süresi olması lazımdı zaten. Simdi burada fakir ve zengin ayrımı kalmayacak herkes aynı elbiseyi giyecek. Öğrencilerin kimisi paspal giyinecekti, kimisi iyi giyinecekti, kimisi sosyete giyinecekti. Bunun nasıl önüne geçeceklerdi bilemiyoruz yani. Hiçte iyi olmamıştı o karar. Sadece ben değil Türkiye genelinde okul kıyafeti satan tüm esnaflar olarak ta aynı şekilde mağdur durumdalardı. Bakacağız bilmiyorum bekliyoruz öyle. İnşallah yanlıştan tam anlamıyla dönülmüştür. Ve liselerde serbest kalsa bile ilkokul ve orta okullarda yani 4+4’lerde mecbur kalınması lazım bu okul kıyafetlerinde, tek tip elbisede. Çünkü liseler tamam serbest kalabilir. Onlar bayağı yetişin. Ama birinci sınıftan 8’e kadar olan çocuklar nasıl bir giyim şartı olacak bilmiyoruz yani. Vatandaşın alım gücü de zaten yok. Şu an 85’e 90 TL’ye öğrenci giyinirken öğrenci 4-5 sene bu kıyafetle okula gidebiliyor. Ancak serbest kıyafette çocuk her gün olmasa da iki günde bir kıyafet değiştirecekti. Dolayısıyla da esnafa da velileri de yaradı” dedi.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir