Klima Kullanımına Dikkat!

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte artan klima kullanımı bir yandan sağlığı bir yandan bütçeyi olumsuz yönde etkilemektedir.

Klima kullanımıyla ilgili yetkililer dikkat edilmesi gereken konularda uyardı. Sıcak havaların kendini göstermesiyle birlikte evlerde, iş yerlerinde ve arabalarda artan klima kullanımıyla ilgili uzmanlar, klima kullanımıyla ilgili dikkat edilmesi gereken hususlara değindi.

Klima seçiminden, montaj yerine, kullanımına, bakımına kadar birçok hususa dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgiler veren uzmanlar, “Klima seçimleri yapılmadan önce mutlaka ısı kazancı hesabı yapılmalıdır” dedi.

Klimanın bakımının periyodik olarak yapılması gerektiğini ifade eden uzmanlar, “Bu değer tespit edilirken, klimanın kullanılacağı odanın hacmi, dış hava sıcaklık ve nem değerleri, pencere ve kapıların büyüklüğü ve yönleri, mahallin dış cephe kalınlıkları ve kullanılan malzemenin ısıl iletim değerleri, mahalde bulunan insan ve aydınlatmadan gelen ısı kazançları gibi birçok veri dikkate alınmak zorundadır. Hem verimlilik hem de enerji tasarrufu için A enerji sınıfındaki cihazlar tercih edilmelidir.

Klima seçimi kadar önemli olan bir başka unsur da kontrollerinin periyodik olarak yapılmasıdır. Çünkü klima cihazları, iç ve dış ortamda değişik hava şartlarına maruz kalan cihazlardır. Cihazların ısı transfer yüzeylerinde meydana gelen kirlenmeler, cihaz performansında düşüklüğe neden olur. Ayrıca, cihaz içerisindeki soğutucu gazın işletme basıncında mevsime göre düzeltme yapılması gerekir. Bu nedenle klima cihazlarında yılda iki sefer bakım yapılması son derece önemlidir. Bakımı yapılmayan klimaların verimi düşecek, enerji sarfiyatı artacaktır” diye konuştu.

Haber: Fatih Sebzeci

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir