Konuşmak Sanattır

Bu ülkede, konuşmak önemli bir etkinliktir.

Gerçi tüm dünyada birçok şey konuşarak olur; konuşarak ticaret olur, barış olur, yardımlaşma olur.

Söz önemlidir.

Büyüklerimiz, “söz ağızdan çıkıncaya kadar o sizin esirinizdir, ağızdan çıktıktan sonra siz onun esiri olursunuz” der.

Ülkemizde, söylenen sözler başka işlevler de görüyorlar.

İnsanları avutma, gelen talepleri erteleme, kitleleri afakî şeylere inandırma gibi…

En çok konuşan kesim siyaset adamlarıdır. Hangi toplantıya giderseniz orada konuşacak bir siyasi bulursunuz ya da bir toplantıya bir siyasetçi gelmişse o mutlaka konuşacaktır.

Hatta toplantılara gelen bazı siyasetçiler “önce ben konuşayım, acelem var, başka bir toplantıya daha yetişmem lazım” diyerek kendi konuşmasını öne aldırır, konuşur gider, başka birilerinin ne konuştuğu, ne söylediği umurunda değildir.

Siyasetçiler her yerde her zaman konuşurlar ama özellikle de özel günlerde dilleri daha da açılır; danışmanları, yaklaşan özel gün için hazırlık da yapmış, günün mana ve önemini yansıtan çarpıcı bir konuşma hazırlamıştır.

Mesela;

Engelliler günü vesilesiyle, engelliler hakkında da konuşmalar yapılır, “her sağlam kişinin bir engelli adayı olduğu” vurgulanır.

Yani yapacağı yardım, destek ve iyileştirmeden kendisinin de bir gün yararlanmak durumunda kalabileceği, kişi tarafından söylenir.

Bunları söyleyen üst düzey bir siyaset adamıysa, avuçlar patlayıncaya kadar alkışlanır, Adıyaman’dan ayrılırken seccade halı hediye edilerek yolcu edilir.

Yerel bir yönetici ya da siyasetçiyse, çevreden “çok güzel konuştunuz” övgüleri yağmur damlaları misali savrulur.

Bütün bunlar ve daha başka söz ve davranışlar her yıl tekrar eder.

Dinleyen bir vatandaş, “paşam aynı sözleri geçen yıl, öteki yıl da söylediniz ama bir şey değişmedi” diyecek olur ama demez.

Bu devran sürer gider;

Ve engelliler, Adıyaman’a yapılan üst geçitleri kullanabilmek için asansör yapılmasını beklemeye devam ederler.

Bu Haberi Gördünmü!

Belediye’de Dağtekin Dönemi Mi?

Zaman geçiyor, değişimler yaşanıyor… Teknoloji değişiyor, yenileniyor, bilim değişiyor, tıp değişiyor, algılar değişiyor, öncellenen şeyler …