Köprü Üzerinden Nemrut Lobisi!

Adıyaman ile Diyarbakır arasındaki karayolu mesafesini kısaltacak olan Nissibi Köprüsü, projenin ana merkezi konumundaki Adıyaman kadar köprüye komşu olan Şanlıurfa ve Diyarbakır’ında bir hayli ilgisini çekiyor.

Nissibi köprüsü ile ilgili hemen hemen her hafta haber ajanslarına mülakatlar veren Diyarbakır ve Şanlıurfa sivil toplum örgütleri, köprünün kendi bölgelerine büyük bir ekonomik canlılık getireceğini söylüyor. Bunlardan en dikkat çekeni ise projenin tamamlanmasıyla, Adıyaman turizminin de cazibe merkezi olan Nemrut Dagı’na olan mesafenin kısalması hem Diyarbakır hem de Şanlıurfa turizmine büyük katkılar sağlayacağı, ekonomik anlamda büyük bir canlılık olacağı üzerinde duruluyor.  Son olarak Anadolu Ajansı’na projeyle ilgili bilgiler veren Siverek Turizmciler ve Otelciler Dernek Başkanı Mahmut Gelener, gelecek yıl GAP turlarının daha kapsamlı olacağına işaret ederek bölgeye turist sayısının artacağını söyledi.

Öte yandan yine aynı haber ajansına demeçler veren Diyarbakır Kültür Turizm ve Musiki Derneği Başkanı Kenan Aksu ise Köprü bulunmadığı için Diyarbakır’dan Adıyaman ve Kâhta üzerinden Nemrut Dağı’na karayoluyla ulaşımın sağlandığını belirten Aksu, yaklaşık 330 kilometrelik bu yolculuğun 5 saat sürdüğünü söyledi. Nissibi Köprüsü’nün yapılmasıyla Diyarbakır’dan Nemrut Dağı’na turistlerin yaklaşık 2 saat süren 140 kilometrelik yolculuğun ardından ulaşacağını kaydeden Aksu, “Nissibi Köprüsü Güneydoğu turizmine büyük katkı sunacak. Diyarbakırlılar 21 yıldır özlemle bu köprünün yapılmasını bekliyor” diye konuştu.

Bölgenin sivil toplum örgütlerinin sıklıkla verdiği ve ulusal haberlerde yer alan bu demeçler, Adıyaman için tehlike çanlarının da çalması anlamına geliyor. Zira Nemrut dağına gelen turistlerin bir kısmı ulaşımını Malatya üzerinden yaparken, hem Diyarbakır hem de Şanlıurfa’nın kendi turizm değerlerini Nemrut Dağı ile entegre etme çabası, Adıyaman turizmine büyük bir darbe vurulacağına işaret ediyor. Bir anlamda köprü üzerinden lobi çalışmalarına başlayan her iki il, kısa vade de Nemrut Dağı’nı kendi turizm bölgeleriyle özdeşleştirme çabası olarak yorumlanmasına neden oluyor.

Turizm tanıtımlarını büyük ölçüde Nemrut Dağı ile yapan Malatya’dan sonra, Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın da köprü üzerinde tanıtım atağına geçmesi, Adıyaman turizminin pasta payını bir hayli düşüreceğini gösteriyor.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir