Köylüler Kum Ocağı Yetkililerine Ateş Püskürdü…

Adıyaman merkeze bağlı ve tam 9 köye giden yolun Özel İdare tarafından yapılıp tamamlanmasının ardından bölgede çalışma yapan kum ocaklarına ait ağır tonajlı araçların yolları kullanılamaz hale getirmesi özellikle Külafhöyük Köyü sakinlerinden tepki geldi.

“Börgenek Yolu” olarak da bilinen yola gerekli zift ve çakıl taşları çalışmalarının yapılmasının ardından oldukça memnun olan köylü vatandaşlar, kum ocağına ait ağır tonajlı araçların yolu bozmasına tepki olarak yetkililere dilekçe yazdıklarını belirttiler. Köy yolunun kullanılamaz hale geldiğinin altını çizen Kulafhöyük Köyü sakinlerinden Abdurrahman Çağ “ Bu yaptıkları yasal değil. Para kazanmak uğruna açılan kum ocaklarına karşı değiliğz ancak artık yollarımız kullanılamaz hale geliyor. Yetkililerimiz sağ olsunlar uğraşıp yapıyorlar ancak kum ocağı yetkilileri duyarsızlık örneği sergiliyorlar” dedi.

Başta Külafhöyük olmak üzere Doyran, Ilıcak, Elmacık ve kayalı gibi birçok köye giden yoldan her gün onlarca araç geçerken, köylü vatandaşlarımız yolun artık amacına uygun kullanılması gerektiğinin altını çizdiler. Tam on köyün ulaşımını sağladığı Yol olarak bilinen yol, yol olmaktan çıkarken, köylü vatandaşlarımızı gazetemize ilginç açıklamalarda bulunarak konuyla ilgili şikâyetlerini dile getirdiler.

Doyran sakinlerinden Mehmet Daşkol, yol yapımından bu yana kum ocağı yetkililerini uyardıklarını ancak sözlerinin para etmediğini söyledi. Vatandaşlar deyim yerindeyse “Yol demeye bin şahit lazım” cümlesini kullandıkları yoldan geçerken korkulu anlar yaşadıklarını belirtirken, özellikle köylü vatandaşlarımız ulaşım sırasında büyük sıkıntılar yaşadıklarını söylediler. Traktör ve eski model araçlarla ulaşımlarını sağlayan yola vatandaşlarımız yetkililerden tedbir alınmasını beklerken gerek Adıyaman Karayolları, gerekse de il özel idaresi ve valiliğin kum ocaklarına gerekli müdahaleyi yapması gerektiğini sözlerine eklediler.

Araçlarının ömrünün en az on sene azaldığını ve trafik kazalarına davetiye çıkartıldığını belirten vatandaşlar, olası bir kazadan yetkililerin sorumlu olacağını belirttiler. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız elmacık köyü sakinlerinden Osman Yoldaş “Kum ocağı yetkilileri yolu görmezden geliyorlar. Yaptığımız uyarılara rağmen bildiklerinden şaşmıyorlar” dedi.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir