Kredi ve Kredi Kartı Furyası Artık Facebook’ta

Kredi kartı ve kredi vermek için bin bir kılığa giren daha sonra da insanların deyim yerindeyse burundan getiren bankalar, şu sıralar Facebook’u kullanarak “ kredi, kredi kartı hemen başvur!” adındaki sayfayla ava çıkmış görünüyorlar.

Hemen Başvur” yazılı olan panelde girişi tıkladıktan sonra insanlar farklı alanlarda kişisel bilgileri alınarak sonu nereye gideceği belli olmayan alanlara giderken, kredi ve kredi kartı alma hayali kuran vatandaşlarımızın sonunun iyi olmayacağı tahmin ediliyor.

“Adıyaman Halkı Dikkatli Olmalı”

Vatandaşların bu konuda oldukça dikkatli olması gerektiğini bildiren yetkililer “ Kart dolandırıcılarının yeni gözdesi ise oyun siteleri ve sosyal medya oldu” derken “ Kopyalanan kartlar ile geçmişte önce bayilerden kontör alarak tahsilat yapan, sonrasında e-ticaret sitelerini kullanan dolandırıcılar, polisin bu yöntemleri çözmesi sonrasında kopyaladıkları kartları şimdi sosyal paylaşım siteleri üzerinden kullanıyor. Facebook veya oyun hizmeti sunan sitelerde oyun sağlayıcı şirketin sattığı çipleri kopyalanan kartlarla satın alan dolandırıcılar, bu şirketlerden aldıkları çipleri diğer oyunculara ucuza satarak para tahsilatı yapıyor.

Maddi kullanım, kredi kartının kart hamili tarafından üye işyerlerinde fiziki olarak kullanılması anlamına geliyor. Kredi kartı dolandırıcıları artık maddi kullanım yapmıyor zira bu konuda alınan önlemler, üye işyerlerinin ve tüketicinin azami dikkat göstermesi ve şifre yöntemi ile artık bu yolla kazanç elde etme olasılıkları çok azaldı. Maddi Olmayan Kullanım yöntemleri ise dolandırıcılara yeni bir kapı açtı. Yasalarımızda imza gerektirmeyen işlemler olarak belirtilen bu kullanım türüne günümüzde çok kullandığımız mesafeli satışları örnek verebiliriz. İnternet pazarı ve mobil ödeme teknolojisindeki gelişmelerle artık portakaldan televizyona her şeyi ister köşedeki marketten ister Tayvan’dan olsun, üye işyerine gitmeden ve kredi kartımızı fiziki olarak kullanmadan yapabiliyoruz. İşte dolandırıcılar burada devreye giriyor. Pos cihazları ya da bankamatiklerden fiziki olarak kopyaladıkları ya da bilgilerini başla yollardan ele geçirdikleri kredi kartlarından maddi olmayan kullanım ile kazanç elde ediyorlar” dendi.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir