KÜÇÜK ŞEYLER/AYNALAR NELER SÖYLER?

“Aynalar,kaderin “göze ve gönle” yansıyan gölgesidir-bakan kişiye;Nereden geldiğinin,nerede durduğunun ve nereye gideceğinin “vicdani” sorumluluk rotasının(norm ve nosyonunun)eylemsel ruhsat reçetesini sunarak-hatırlatır.”

AYNALAR

Aynalar; Geçen ömrün her anına kafestir,

Her anın her resmine bir not düşen nefestir..

Gölgemi- nazarıma akseden bir nihandır;

Beni- “bende resmedip”-baktırıyor AYNALAR,

Aynalar; Zalim, arsız, fasılasız lisandır,

Gafletimi-yüzüme haykırıyor AYNALAR..

Fark edip-yanıyorum, akıp-giden zamana;

Zamanın “her anında” ölüp ve yaşıyorum,

Hasretle-dönüyorum O ezeli Sultana;

Emaneti başıma sardırıyor AYNALAR

Beni bana döndüren O “İlahi” iksirin,

Ateşine dalıyor, “közünde”-pişiyorum,

Dimağımı felç eden-kalbimdeki O Sırrın,

Esrarını-nefsime çaktırıyor AYNALAR..

Ben şaşkın- ben perişan, yaralı kuş misali;

Aynalara- “kir’imi döküp”- yaklaşıyorum,

Vuslatıma hasleti, hasretime visali,

Ruhumun mihverine taktırıyor AYNALAR..

Aynalar ki; Vefasız/yalansız ve serkeştir;

Akseden “her resmimin kül’ünde” üşüyorum,

Aynalar ki; “Ömrümü körükleyen” ateştir;

Beni –“bende çaktırıp-yaktırıyorAYNALAR..

“Aynalar; Beni-ben’de talan eden aynalar,

Aynalar; Gençliğimi yalan eden aynalar…” (İHB-01.Ağustos.2009-ADIYAMAN)

AYNALAR NELER SÖYLER?..

Baktım ki..
Bizim Hanifi(AKINCI)kafasının vitesini yine “AYNALARA” takmış;Madem ki takmış ve hala geri viteste debelenip-duruyor-o halde-Bize de Ona-onu anlatmak düşer.. Yoksa,bu geri viteste ısrar ederse,maazallah-gidip bizim Osman‘a(YILDIZ)çarpabilir; Garibimin zaten motoru/şasisi virane,tekeri/freni falan da tutmuyor,bunun üstüne bir de Hanifi gidip-çarparsa ey vah ki-eyvah! Dedik ..

O halde,Hanifi’yi teskin edip-durdurmak boynumuzun borcu,çünkü;Hanifi’nin kafasını geri vitese takıp-ha bire gazlaması,bizden-Aynalarımızdandır..Her gün bıkmadan dönüp-dönüp bakıyorsun,çatlatacaksın Aynaları;Dediğine göre,Onu telkin/teskin etmekten başka çaremiz yok..
Evet/Aynalar;Bizim Hanifi’yi de bizar edip-Osman’a musallat ettiren-Aynalar..

Peki,nedir bu ayna dediğin şey;Sonunda kırılmaya,sararıp/solmaya meyyal “sırlı” bir cam parçası değil mi?

Evet,kara/kapkara- sır’lı aynalar, ve zaten onun asıl “SIRRI” da o “Sır’ındandır” ya! Ki,Bizi bize (İçimizi-dışımıza ve dışımızı-içimize)olduğu gibi kara ya da parlak,iyi ya da kötü,çirkin ya da huysuz,yansız-yalansız siluetiyle yansıtıp-anlatarak;Özümüzdeki Gaflet Ve delaletimiz ile nankörlük ve hıyanetimizi yüzümüze vurarak-hatırlatır ya!!..

Evet,işte o aynalar,ki;Gönül aynamızın da şeksiz/şüphesiz hal-i tecümanıdır..
Ayna, kişi ile kaderinin şeksiz/şüphesiz-yalansız şahididir;Varlığının “Göze ve gönle” yansıyan gölgesidir..Bu nedenle de insan her gün kendini ve kaderini tartıp/biçerek, “ruhsal ve bedensel” varlığının gücünü “haddini ve hakkını” bilmek üzere dönüp bir kere ayna’ya bakmalı/Gönül aynasına/ görneli.,çünkü;Kendini bilenhaddini bilir,haddini bilen-Halkını bilir, Halkını bilen-HAKKINI bilir,HAKKINI-bilense her şeyi bilir..Ayna budur,yani; Kendini bilmenin, bulmanın mahzen ve mecrasıdır; İnsana kendini,haddini ve Rabbini hatırlatarak, “nereden geldiğini,nerede durduğunu,durduğundan nereye gitmesi gerektiğinin” kadim vicdani eylem reçetesini “rotasını çizer ve ruhsatını verir.. Şimdi anladın mı-neden Aynalara baktığımı?Tamam mı-anlaştık mı;”Başımın tatlı belası Hanifi?

Nostaljik bir anımsama;Sayın Hüsamettin CİNDORUK’UN *HAM* HAYALİ..
“İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar.” diye doğru bir söz var ancak,hayalin hakikate dönmesi için de;Kurgulanan işin,gerçek veri ve bilgilerle beslenerek-sağlam, sağlıklı ve kavi bir temele oturtulması gerekir.?
Öyle lakin..
Siyaset virüsü bir kere kalpten nefse bulaşınca,akıl ve ferasetini de domura uğratıyor insanın ki;Artık ondan sonra da böylelerinin sağlıklı düşünerek,gerçekçi bir fikir ve refleks göstermesi de asla mümkün olmuyor!

Sanıyorum bizim*eskimek istemeyen* eski Genel Başkanımız “H.CİNDORUK” da böyle hazin bir sonla karşılaşmıştır ki; “Köşesine çekilip, Siyasal birikimini devleti yönetenlerle paylaşarak-katkı yapacağına, hala ham hayallerin peşinden sükun edip, koşmayı-ona/buna ümit pompalamaya devam etmektedir.”
Bakınız ne demiş Sayın CİNDORUK!
Mesela:Birkaç yıl önce..
DYP Ve DP E.G.Bşk ile TBMM E.Başkanı Sayın Hüsamettin CİNDORUK, kendisiyle görüşen “Siyaseten kaşarlı’ iki kişiye güya (aşağıdaki haber göre..) şunları demiş;DP’nin kökü çok sağlam,tabanı hala dimdîk ayakta,Türkiye Barolar Birliği Başkanı. Av. Metin FEVZİOĞLU‘NUN Sizin de dediğiniz gibi,DP‘yi yeniden ayağa kaldıracağına ben de inanıyorum.Bu konuda Fevzioğlu’nun kararı önemli, 27 Mayıs’ı belleyelim.”demişmiş..
Evet,habere göre dedikleri buymuş..

Peki Neymiş-Dedikleri?
1-DP’nin kökü çok sağlammış,
2-Tabanı hala dimdik ayaktaymış..

Bunlar hayal değil de-nedir? Söylese de biz de bilsek!
Gerçek acı da olsa,şudur;
1-DP’nin kökü falan kalmamıştır,çünkü o çok mazbut/sağlam dediğiniz kök şimdi Ak parti’de aşılanıp-Milli Görüşe-adapte edilmek üzere mahzene kapatılmıştır;Yani “Ne ondan size,ne de sizden ona bir hayır yoktur!” artık,
2-
Bir yapının kökü nerdeyse,doğaldır ki; Onun taban ve tavanı da tüm eklentisiyle beraber*bilakayd-u şart*oradadır,yani; Dimdik dediğiniz tabanı da,eğilip bükülerek gidip *Ak parti limanına yanaşıp-demirlemiştir..Eğer gücünüz ve cesaretiniz varsa; Fevzioğlu’yla beraber gidin *Onu oradan*söküp alın..O zaman ben de size inanır peşinizden koşar-gelirim;Söz olsun-demokrat sözü..
Çünkü,sanıyorum ki;Kelaynak misali,piyasada hala demokrat olduğunu inatla söyleyen ve hiç bir partiye de yanaşmayan benim gibi fazla insan da  pek yoktur. Yani,Hayallerinizin peşinde yola düşseniz bile;Benim gibi sade,saf ve anut ilkeli bir avuç insanı belki bulabilirsiniz-o kadar…

Demedi-demeyiniz sonra;Benden hatırlatması..Demiştik biz de..
SON/SÖZ;

Batılı devlet adamları-görevleri hitama erdiğinde,icra işlerine-Milli meselelerde kendilerine danışıldığında görüşlerini beyan etmek dışında- müdahale etmemek üzere sessizce köşelerine çekilir,Bizimkilerse-Batılıların aksine işe,sanki hiçbir şey olmamış gibi müdahale etmeye/Çenesi düşük acuzeler misali-Fikirlerini söylemeye ve toplumu karıştırmaya devam ederl/dururlar..

Sanıyorum,Batılılarla bariz farkımız da budur, ki bu fark bile;Bizimle Onların sahip oldukları uygarlık düzeyinin de açık ip uçlarını verir….

Sevgilerimle..

 

 

Bu Haberi Gördünmü!

KÜÇÜK ŞEYLER?

“Küçük şeyler büyük şeylere gebedir, ki-Kula; Bazen ala, bazen bela doğurur!” KIYAM/ET! Çalkalandı arş-u ferş,şerha-şerha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir