KÜÇÜK ŞEYLER/MEMLEKETİM’DE/NELER OLUYOR??

 

“Tarih’i,tekerrür diye tarif ediyorlar;

İbret alınsaydı,tekerrüredermiydi hiç?”(M.Akif)

 

Merhum Akif’ın dediği gibi!

(İbret alınmadığı için bizde aşağıdaki yazımızı/Sahur Aş’ı misali ısıtıp-yeniden yayımlamak gereği duyduk;Üstüne eklenecek başka sözümüz de yok şimdilik..)

 

Kusura bakmayın;Anlamayanlara/derdimizi-anlatıncaya kadar yola devam!

 

MEMLEKET TÜRKÜSÜ…

(R.Tayyip ERDOĞAN’A ithaf edilmiştir..)

“Memleketimin ümrana müptela-Muasır Medeniyetler Hedefi,

1071’de yazıldı-Güçbela;On Asra kazıldı-Bitmedi hala..”

 

Bulutlar raks eder-Ummanlar hayret;
BORANI BİR BAŞKA-Memleketimin!
TOPRAKLAR YOL VERİR-ORMANLAR GAYRET”;
HARMANI BİR BAŞKA-Memleketimin!

Zahmeti yerdedir-Rahmeti gök’te,
Çalışır-her ferdi Kırsalda-Köşkte,
BİR ELİ İŞ’TEDİR-BİR ELİ MEŞK’TE”;
İNSANI BİR BAŞKA-Memleketimin!

İnsanı kamildir-kendi halinde,
“KUR’AN rehberidir ilmihalinde,”
ERDEMLİK BOY VERİR GÖNÜL TELİNDE”,
İMANI BİR BAŞKA-Memleketimin!

Vuslata amade-HAKK’A-sevdalı;
Hasreti insandır-hicranı dallı,
TARİHE KÖK SALMIŞ ÇINAR!“misal’li;
İZ’ANI BİR BAŞKA-Memleketimin..

Bilime fedadır-ilme amade;
“Cahile gedadır-Cehle irade”,
“ARİFİN DİLİNDE ACI BİR BADE”;
İRFANI BİR BAŞKA-Memleketimin..

…………………………………………….

Taa “Bin Yetmiş Bir’de-YOL’A” müptela;
Alnına yazıldı bu “kal-u bela”,
“ON ASRA KAZILDI! BİTMEDİ HALA”;
FERMANI BİR BAŞKA-Memleketimin!

…………………………………………….

CumhuriyetAVAM’A fazilet- amma;

“Adalet olmazsa gam verirdam’a”,

ANCAK “HAK/HUKUK’LA” DÖNER ADAM’A;

HİCRANI BİR BAŞKA-Memleketimin!

…………………………………………..

Ve 2003’TE DÖNDÜ KADERİ;

“Hizmete ram oldu O günden beri,

İDRAK’TEN NAKŞOLDU-ASR’A- ESERİ”;

HER YANI BİR BAŞKA-Memleketimin!

……………………………………………….

Şimdi artık dört bir yanı nur/abat;

“SARIYOR UFKUNU YENİ BİR HAYAT”,

“HER BİR FERDİN YÜREĞİNDE TAYYİBAT”;

UZMANI BİR BAŞKA-Memleketimin!

(Şiir Pazarı Şiirleri/M. Türküsü-20 Nisan/Datça/20 Temmuz 2016 /Adıyaman)

 

Evet..

Biz de, bir kısmını yukarıya aldığımız şiirimizde/Memleket Türkümüzü coşkuyla dillendirmiş ve Memleketimin yarınlarına umutla yönelmiştik..

Çünkü..

28 Şubatların bir türevi olan Ak Parti millete umut olmuş ve 2003’ten başlanarak iktidarında yapmış olduğu çok anlamlı iş ve işlevleriyle de-Milletin bu umuduna tercüman olmuştu..

Mesela!

İçte;Sağlık Ve Sosyal Güvenlik başta olmak üzere “kültür,eğitim,idari,imar/inşa, terör ve sosyal barış” konularda çok radikal adımlar atarak,topluma huzur ve güven vermişti..

Dışta;Medeni alemle buluşup/bütünleşmek üzere AB’ye(Avrupa Birliğine)özen ve iştiyakla yaklaşmış ve kısa bir sürede çok anlamlı “idari/yapısal-hukuksal” değişim/dönüşümlere de imza atmış-Bizi de “Muasır Medeniyetler Yolunda” ümitlendirmişti..

Komşu devletlerle de çok sıcak/samimi insani/medeni dostluk elini uzatmış ve yıllardır kısır bir döngüde debelenen bölgemizin insanına da bir umut kaynağı olmuştu..

Lakin..

Nerden,nasıl ve neden geldiği meçhul (Bizce malum-Orta/doğuya Demokrasi Getirmek Oyunu ..) Arap baharı safsatası,bütün bu güzellikleri yerle yeksan etti!

 Ve geride ne Ak partinin hedeflediği(Muasır Medeniyetler Seviyesini Aşmak) hedefi kaldı,ne Komşu ülkelerle kurduğu dostluk ve kardeşlik köprüsü kaldı,ne de (adam gibi bir yaşam biçimine kavuşmak üzere- kendisine umut bağlayan ) halkına/milletine vaat-ı ahdetmiş olduğu kurtuluş reçetesi kaldı..

Bütün bunlar yetmezmiş gibi,bir de(kardeş diye-güvenerek,inanarak devletin her kademesine yerleştirdiği-FETU İBLİSİNDEN PEYDA FETÖ GRUHUNUN) utanmadan/arlanmadan-Kendisine Ve Millete karşı yaptığı (15 Temmuz 2017) darbe kakışmasına muhatap oldu-Ak parti Ve Yönetimi..

Şimdi..

Ne AB Ve tabi ki ne de(Ebedi kazıklı dostumuz)Sam Amca’nın ABD’si ile üyesi olduğumuz BM(Birleşmiş Milletler) Ve NATO(Birleşmiş Askeri Gücü) artık kaldı yanımızda ve ne de;Zaman-zaman efelenip-Bunlara karşı koyacak gücümüz..

Yani..

Elimiz/kolumuz bağlanmış durumda;Dünkü(Kırmızı Çizgimiz)K.Irak’ın Barzani’siyle Rusya Devlet Başkanı Putin de olmasa-konuşacak hiç kimse kalmadı çevremizde..

Yani bize-Bize kaldık!

Biz-bize kaldık da,ancak-sanıyorum ki;Bizim sevgili ülke yineticileri hala bunun farkında değillerdir ki,birbirleriylehala hasmane/limoni..

Yahu ne oluyor Size;Özel talep ve beklentilerinizi bir müddet olsa bile erteleyemez misiniz?

Sizin karşılıklı zıt tavırlarınızla-Milletin de kafası karışıyor;Allah aşkına vazgeçin inadınızdan, bir araya gelin-bizi de bir araya toplamak üzere..

Ancak görünen o ki;Nedesek,ne yapsak nafile-Biz söyleyecek,biz dinleyeceğiz-biliyorum..

Bakın mesela;

CHP ile HDP“Adalet” yürüyüşünde,
AKP ile MHP de yakında “15 Temmuz” Demokrasi nöbetine başlayacak ve Bizim gibi 3.gruptakilerde,yahuiyi,güzelde lakin-bunlar;”Ne zaman birbirlerine doğru yürüyüp-aynı zeminde/TBMM’de ve ortak bir akılda buluşacaklar, yoksa bunlar birbirlerinden inatla uzaklaşıp-birbirine zıt-akıl ve izanla başka yönlere doğru yürümek için mi tarafımızdan/Milli irademizle seçildiler?? Diye hayıflanacak..

Yürüyün-yürüyün istediğiniz yere doğru yürüyün de,ya da durun-durun istediğiniz yerde durun da,şu“Bölücülük” dediğiniz şeyin;Neden,nasıl ve hangi kaynaktan beslenerek başladığını ve toplumun başına nasıl musallat olduğunu;Hiç düşündünüz mü,Sizler“Bölücülük İlletinin” sadece-Terörist Ve Terörizmden- beslendiğini mi sanıyorsunuz, bazen,”Ülkeyi yönetmekle görevli ve sorumlu olanların” keyfi ve fevri iş ve eylemlerinin de buna zemin oluşturabileceğini neden düşünmezsiniz acaba??
Milleti ayırmaya bölmeye ne hakkınız var! Demokrasi dediğiniz erdem;Her kesin kendi doğrusunda ısrar etmesi mi,yoksa”ortak bir akıl/ortak bir paydada” buluşup,  “Millet adına“adalet ve ferasetle” hükmetmek mi??

Demokrasi ve adalet dediğiniz şey,öylesine meydanlarda-Nöbetlerde falan- durarak ya da yollarda-Kan/ter içinde- yürünerek ulaşılacak bir merhale değildir;Akıl ve idrakte ışıklanıp/oluşarak ve yüreklerde beslenip-boy vererek kök salan insani bir erdemliktir ki,ancak  sahibini-düşmanına karşı bile-sabır,sebat ve tahammülün de üst zirvesine taşıyarak-Onu mutlu,müreffeh ve umutlu kılar..
Biraz da milletin sesine kulak verin de,birbirinize doğru yürüyün be kardeşim;Şimdi bu yakışıyor mu size?

Ne diyelim,galiba yapacak başka bir şeyimiz de yok;Allah Bizi yönetenlere akıl ve feraset versin! demekten başka..

Hülasa şunu anladım ki!
Bu ülkede, siyasetten ve “FETÖ”iblisi gibi dinden beslenen yalaka ve yobaz güruhu hariç,bir çok insan;Parti Liderlerini falan pohpohlamaktan haz etmiyor ancak-dini akaide hiç uymayanlar dahil-söz konusu edildiğinde,hemen-hemen her kes-adeta söz birliği etmişçesine “Allah’a,kitabına ve peygamberine” ile bir de milli kurtuluş önderi olarak gördükleri “Mustafa Kemal Atatürk’e” karşı sevgi ve saygı göstermek konusunda hemfikirdirler..
Bu da, aslında aziz milletimizin ne kadar doğru düşünen,sağduyu sahibi örnek bir millet olduğunu gösterir ki;Yaşama azmimle Mutluluğumun bir nedeni de böylesine  asil bir “Millet’e” mensup olduğumdandır..

SON/SÖZ;

Görünen odur ki;Ülkemize(şimdilik) yeni bir“barış ve kardeşlik ortamını” sağlayacak tek kişi-Cumhurbaşkanı-Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN olarak görünüyor;Bunu,o eskiden birlikte içtiğimiz bir acı kahvenin hatırına- insani erdemlikle bölge ve dünya barışı adına-kendilerinden diliyor ve gereğinin de hemen yapılmasını bekliyorum..

Çünkü;Siyasalmüşaveret ve muvaffakatolmadan,toplumsal mutabakat olmaz!

Sevgilerimle..

Bu Haberi Gördünmü!

KÜÇÜK ŞEYLER?

“Küçük şeyler büyük şeylere gebedir, ki-Kula; Bazen ala, bazen bela doğurur!” KIYAM/ET! Çalkalandı arş-u ferş,şerha-şerha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir