Kurban Bayramın’da Beslenmeye Dikkat

Adıyaman Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu, yaklaşan Kurban Bayramı’nda nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Adıyaman Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu, bayramlarda insanların beslenme düzenlerinin değiştiğini ve besin tüketiminin hızlı bir şekilde arttığını söyledi.

Mustafa Kutlu beslenme ile ilgili uyarılarda bulunarak şunları söyledi:

“Kurban bayramı ise dini kurallarının yerine getirilmesinin yanı sıra sofraların temel besin maddesini oluşturan, biyolojik değeri yüksek demir minerali, B12, B6, B1 ve A vitamini çinko, magnezyum, kaliteli protein, doymuş yağlar ve 100 gramında ortalama 250-300 kalori içeren etin uzun bir dönem tüketilecek olması demektir.

Bayram süresince yenecek et miktarı kadar eti pişirme ve saklama yöntemleri de önemlidir. Bayramlarda öğün düzeni, saatleri ve yediğimiz miktarlar değişmektedir. Fazla et tüketimine ek olarak ağır şerbetli tatlı tüketimi de mide rahatsızlığı sürecini hızlandıracaktır. Bu nedenle önlem alınmazsa bazı mide-bağırsak problemleri yaşanabilir. Bu problemlerin yaşanması için güne hafif bir kahvaltıyla başlamak gerektir. Bayram namazı ve kurban kesme telaşı ile kahvaltı öğünü atlanmamalıdır. Öğünlerde aşırı besin tüketiminden kaçınılmalıdır, bir öğünde bir besin çok tüketildiyse diğer öğünlerde miktarı azaltılmalıdır. Havaların sıcak olmasının da etkisiyle su tüketimine önem verilmeli, günde 8-15 bardak su tüketilmelidir. Hamur işleri ve ağır şerbetli tatlılar küçük porsiyonlar halinde tüketilmeli, kronik hastalıkları olanlar tatlı tüketiminden kaçınmalıdır.

Et birçok mineral ve vitamin içermesine rağmen C ve E vitamini içermez. Bu nedenle etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya etlerin yanında sebzelerin de tüketilmesi sağlıklı beslenme için gereklidir. Etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya sebzelerle birlikte tüketilmesi besin çeşitliliğinin sağlanması ve sebzelerde bulunan C vitamininin etlerde bulunan demirin emilimini artırması açısından sağlıklı bir yöntemdir. Etler yüksek ateşte hızlı pişirilmemeli, kısık ateşte ağır ağır pişirilmelidir. Etler pişerken fazladan yağ eklememize gerek yoktur, et kendi doymuş yağı ile pişmelidir.

İHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir