“Kurban Kesebilecek misiniz” Diye Sorduk

Kurban Bayramı yaklaşıyor ancak kurbanlık fiyatlarının geçen seneye göre oldukça artmış olması, vatandaşı kara kara düşündürüyor.

Saftat Et Kombinesinde çalışan görevliler kurbanlık fiyatlarının bu yıl oldukça arttığını belirterek, vatandaştan hala ses seda çıkmadığını söylediler. En küçük koyunun bile 400 liradan başlayan et kombinesinde küçükbaş fiyatlarının kilosu 400-500 lira büyükbaşınki ise 7 bin5 liradan satılıyor. Satıcılar “Boşuna beklemeyin fiyatlar düşmeyecek” dese de, bu fiyatlarla kurbanlıkların bir bölümü ellerinde kalacak gibi görünüyor.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hazırlıklar yapılıyor, ancak ne pazarda kurbanlık ne de kurban alıcısı var. Vatandaşın yine kurban almak için son günü berklerken esnaflar kurbanlık fiyatlarının düşmeyeceğini söylüyorlar. Kurban fiyatlarının geçen seneye göre fazlasıyla artması vatandaşı düşündürürken, satıcılar da fiyatların yüksek olduğunda hemfikir olsa da ucuzlatmak gibi bir niyetleri şimdilik yok. Satıcılar malların az olmasından dolayı fiyatların düşmeyeceğini belirterek, bu yıl ihracatın olmamsından dolayı közellikle küçük baş hayvan fiyatlarının arttığını söylediler. Pazarda 1500 TL’nin altında büyükbaş, 400 TL’nin altında da küçükbaş kurbanlık bulmak oldukça zor görünüyor. Kurban fiyatları pahalı ancak vatandaşın dikkat etmesi gereken tek şey fiyat değil. Pazarlara çok sayıda, dinen henüz kurban olamayacak hayvanlar da getiriliyor. Vatandaşların kurban şartlarını taşımayan bu hayvanlara çok dikkat etmeleri gerekiyor.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız vatandaşlarımız gazetemize açıklamalarda bulunarak şunları söylediler…

Mehmet Altın “ kurban kesmek bu sene yürek ister. Fiyatlar yüksek. Üzerimize farz ancak bizleri zorlayacağa benziyor. İnşallah bu paraların altından kalkarız”

Murat Yücel “ Bizler bu yıl ortaklık kesmek istiyoruz. Beş altı arkadaş birleşip kesmeyi planlıyoruz. Yoksa bu fiyatlarla kesmek güç”

Orhan Yılmaz “ Kurbanlıklar bu yıl geçen seneye oranla daha pahallı olacakmış çünkü hayvan sıkıntısı varmış. İnşallah Allah yardım eder de bir kurban vazifemizi bu fiyatlara rağmen yerine getiririz”

Abdulhamit Şekerci “ Ben zaten kurban kesemiyorum. Gücüm yetmiyor. Bu devirde kurban kesmek için iyi bir gelirin olması gerekiyor. Bayram alışverişinin yanı sıra Kurbanlık ta alırsak sıkıntıya girebiliriz”

Görünen o ki vatandaşımız bu yıl kurban alışverişinin haricinde kurban için özel bir bütçe ayırmayı düşünmüyor. Fiyatların yükseldiği şu günlerde insanlar kurban kesme konusunda zorlanacağa benziyor.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir