“Kürtçe ve Zazaca Bilen Personel Alınmalı”

 

Anadolu hasta yakınları Derneği (AHAYAD) Başkanı Yusuf Babar, hastanelerde Kürtçe ve Zazaca bilen personel alınması konusunda yetkililerin harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

“Şunu belirtmem gerekir ki bu toplumda yaşayan ve Kürtçe konuşan halk için 112 acil istasyonlarında Kürtçe bilen personelin görevlendirilmesi güzel bir olay” diyen Babar “ Ama şunu da unutmamak lazım bizim Gerger ilçemizde Zazaca konuşan bir halk var bu vatandaşlarımızı da dikkate alıp o bölgedeki 112 acil istasyonlarda Zazaca bilen görevlilerin bulundurulması lazım. O bölgede yaşayan hasta ve hasta yakınları açısından önemlidir” dedi.

Zazaca bilene Zazaca, Kürtçe bilene Kürtçe hizmet vermek gerektiğini savunan Babar “hatırlanacağı gibi “AK Parti’nin bakanlıklarla koordineli çalıştığı “çözüme demokratikleşme Desteği”yle, Kürt nüfusunun yoğun olduğu illerdeki hastanelerde tercüman görevlendirilecek. Kürtçe bilen doktor ve hemşireler hasta ve hasta yakınlarıyla Kürtçe konuşacaktı. Yine vatandaşın sıklıkla başvurduğu kamu bankaları, sosyal güvenlik merkezleri, vergi dairesi, postane, belediyelerde Kürtçe tabelalar bulunacak ve Kürtçe bilen personel çalışacak. Anadilde kamu hizmetleri yeni Anayasa ile de güvence altına alınarak 2014 yılı sonuna kadar Türkiye genelinde yaygınlaşacak” denmişti. İnşallah hastanelerimizde Kürtçe ve Zazaca bilen personellerimiz de olacak ve insanımız daha rahat iletişim kuracaktır” dedi.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin’den 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir