Kurum Ve Kuruluşlara Obezite Ve Diyabet Eğitimi Verildi  

 

Toplum Sağlığı Merkezi Obezite Danışmanlığı Birimi resmi kurum ve kuruluşlarda eğitim seferberliği başlattı.

Bireylerin ve toplumun sağlığını korumak ve daha sağlıklı nesillerin yetişmesini sağlamak için Adıyaman Toplum Sağlığı Merkezi Obezite Danışmanlığı Birimi, kamu kurum ve kuruluşlarını ziyaret ederek kurum müdürleri ve sorumlularıyla obezite ve diyabet konularında bilgiler veriliyor. Bu hastalıklarla mücadele konusunda ne gibi adımlar atılabilir, noktasında bilgi alış verişinde bulunuldu. Kurumlarda çalışan personellere yönelik obezite ve diyabet konularında eğitimler düzenlendi. Eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri hız kesmeden devam ediyor.

Toplum Sağlığı Merkezi Obezite Danışmanlığı Biriminde görevli Hemşire Nadide Bablı ve Diyetisyen Mehmet Ziya Köşker tarafından eğitimler veriliyor.

Eğitimlerde, obezite ve diyabet hastalığının toplumu etkileyen ve sağlık problemleri nedeniyle üzerinde ciddi durulması gerektiği ifade ediliyor.

Bu hastalıkların Dünya’da ve Ülkemiz’de görülme sıklığı hızla artan salgın bir hastalık haline geldiği belirtilirken, “Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, ülkemizde her 100 yetişkinden 30’u obezdir. Diyabet sayısına bakıldığında ise 1997’den günümüze iki kattan daha fazla artmıştır. Her 100 kişiden yaklaşık 15’i diyabetli ve önlem alınmadığı taktirde de daha fazla insanı etkileyecektir. Şişmanlık başta kalp damar hastalığı, diyabet, hipertansiyon, kanser gibi birçok hastalığın oluşmasında en önemli etkendir. Özellikle diyabetin en çok görülen tipi olan Tip2 diyabetlilerin yüzde 80’i obezdir.

Diyabet başta görme kaybı, böbrek fonksiyonlarının bozulması, kalp krizi, duyu organlarında hissizlik, kilo verememe gibi birçok olumsuz sonuç doğurmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

İHA

Bu Haberi Gördünmü!

Müdür Tünçmen’den  İHH’ya teşekkür 

Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü İnsani Yardım Vakfı(İHH) Kahta temsilciliği yönetim kurulu üyelerini makamında kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir