Kurutmalık Sebze Sezonu Başladı

Adıyaman’da mutfak kültürünün vazgeçilmez kışlık lezzetleri arasında bulunan kurutmalık sebzelerin hazırlanmasına başlandı. Ev kadınları, önce dolmalık patlıcan ve biberlerin içini oyarak boşaltıyor, daha sonra bunları iplere dizerek kuruması için evlerinin balkonlarına asıyor.

Adıyamanlı ev hanımları dolmalık patlıcan ve biber hazırlamak için kolları sıvadı. Dolmalık biberlerin sap ve çekirdeklerini bıçakla çıkaran, patlıcanların içini boşaltan kadınlar, daha sonra bunları iplere dizdi. Biber ve patlıcanlar daha sonra kurutulmak üzere bahçeye asıldı. Kurutulmuş dolmalık biber ve patlıcanlarla kışın yapılacak yemeklerle sofralara ikram edilecek.

Birçok ürünün dondurulmuş ve GDO’lu olduğunu, bunun da insan sağlığı açısından riskler barındırdığını kaydeden ev hanımları, “Daha önce büyüklerimiz tüm meyve ve sebzelerini doğal güneş sıcaklığı ve ışığından yararlanarak hazırlıyordu. O nedenle ürünlerin çoğu kimyasal madde içermiyordu ve besin maddeleri oldukça sağlıklıydı. Tüm bu sebze ve meyve kurutma işlemleri kolektif bir şekilde yapılırdı. Bu ortaklaşma aynı zamanda komşuluk ilişkilerini güçlendirip dayanışma kültürünü de geliştiriyordu” ifadelerini kullandılar. Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …