Kuyumcular Odası Başkanı M. Ali Yaylagül: “Kimseye Zorla Git Diyemeyiz Ancak Yasal Olarak Git Denirse Gideriz”

Önceki sayılarımızda gazetelerimizde yer alan kuyumcular sitesinin atıl hali ile ilgili olarak ilginç bir açıklama gelirken, bölgede hüküm süren güvenlik ve trafik probleminin bu projeyle sona erebileceği bildirildi.

Bütün kuyumcuların Dönemin Belediye Başkanı Şevket Gürsoy tarafından yıktırılan sonraki Belediye Başkanı Abdulkadir Kırmızı tarafından inşaatına başlanılan ve mevcut Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan tarafından tamamlanan kuyumcular sitesine taşınması gündeme gelirken, konuyla ilgili olarak Adıyaman Kuyumcular odası başkanı Mehmet Ali Yaylagül açıklamalarda bulundu.

“Kimseye zorla kuyumcular sitesine gidin” diyemeyiz ancak Valilik, belediye ve emniyet müdürlünün ortaklaşa alacakları karar ile durum yasal hale gelirse geçeriz. Güvenlik açısından ve trafik açısından daha güzel bir hale geleceğini düşünmekteyim. Çünkü şu an Adıyaman’ın dört bir yanında kuyumcu dükkanları açılıyor. Bahçelievler, Yenipınar, Eskisaray hatta Karapınar’da dahi kuyumcu dükkanı açılacağını duyduk. Bu şekilde güvenlik zafiyeti olabilir ancak herkes aynı bölgede olursa gerek özel güvenlikçiler gerekse de emniyet mensuplarımızın destekleriyle daha güvenli bir bölgeye taşınmış oluruz” dedi.

Trafik açısından da bölgede belli bir rahatlamanın yaşanabileceğini belirten diğer kuyumcu vatandaşlar “ Burada trafik çok yoğun. En büyük sorunlarımızdan biri de bu zaten. kuyumcuların siteye taşınmasıyla birlikte bu sorunun da kısmen ortadan kalkacağına inanıyoruz” dediler.

Mülkiyetleri kuyumculara ait olan ancak hiçbir kuyumcu esnafının yanına bile yanaşmadığı site şu anda sadece depo olarak kullanılıyor. İçerisinde tek bir esnafın bile kalmadığı sadece bazı vatandaşların depo olarak kullandıkları kuyumcular sitesinin hali içler acısı. Kuyumcu esnaflarının asıl yerleri olan kuyumcular sitesinin yüzüne bile bakmaması Nalbant Pazarı esnafını da sıkıntıya sokuyor. Kuyumcuların siteye gelmesiyle birlikte pazarın canlanacağını belirten esnaflar, bu şekilde Pazar tarafının gelişmediğini şehir merkezinde de kargaşanın meydana geldiğini sözlerine eklediler. Daha öncede gündeme gelen sorunun güvenlik konusuyla ilgili olduğunu hatırlatan esnaflar, kuyumcuların siteye taşınmama nedenini “güvenlik” olarak açıklamışlardı.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir