Kuzey Irak Adıyamanlıların Ekmek Kapısı Oldu

Son zamanlarda meydana gelen teşvik konusundaki sıkıntıyla birlikte OSB’de kapanan fabrikaların yanı sıra, işsizlikten dolayı ırgatlık, hamallık ve benzeri mesleklere başvuran vatandaşlarımız için yeni bir ekmek kapısı açılmış durumda.

Son birkaç yıl içerisinde meydana gelen işçi göçü Adıyaman insanını Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Asya bölgesine hücum ederken bu ülkelerden en çok nasibini ülkelerin başında ise yeniden bir oluşum içerisine giren kuzey Irak geliyor. Paranın ve işin oldukça fazla olduğu bu bölgede özellikle inşaat işi almış başını giderken, birçok Adıyamanlı vatandaş da Kuzey Irak’ın yolunu tutup iş peşinden koşmaya devam ediyor.

Kuzey Irak’ta ekmek peşinden koşan ve hasretliğe dayanamayıp Adıyaman’a geri dönen Süleyman Almacı adlı vatandaş ta Kuzey Irak’taki iş imkanları ile ilgili bilgiler vererek “ İş çok aylık en kötü bin 200-300 dolar maaş alabiliyoruz. Bazı tehlikeli bölgelerde mesela Kerkük’te çalışan bir işçi en az 2 bin dolar Türk parası ile 4 bin liraya yakın maaş alabiliyor” dedi.

“Türkiye’yi dünyaya açılan kapı olarak gören Irak Kürt Bölgesel Yönetimi idaresindeki yabancı menşeli 2 bin 296 firmanın bin 148’ini Türk firmaları oluşturuyor” diyen Almacı “ Irak Kürt Bölgesel Yönetimi idaresindeki Erbil, Süleymaniye, Duhok’ta kurulan ve resmi tescil işlemleri tamamlanan bin 85 Türk firması bulunuyor. Tescil işlemleri tamamlanan 78 ülke menşeli toplam 2 bin 296 yabancı firmanın yüzde 47,87’sini Türk firmaları meydana getiriyor. Irak ile 4 yıl önce yapılan ticaret hacmi 4 milyar dolarken geçen yıl itibariyle 12 milyar dolara yükselmiş. Burada bizlere verilen bilgilere göre bölgede faaliyet gösteren yerel firma sayısının bugün itibarıyla 14 bin 972, yabancı firma sayısının 2 bin 296 olduğunu söyledi. Yabancı firmaların bin 148’inin Türk firması olduğunu kaydeden yetkililer gerçeği gözler önüne seriyor. Bu sayı yabancı firmaların yüzde 47,87’lik kısmını teşkil ediyor. Bu da neredeyse yabancı kayıtlı firmaların yarısı anlamına gelmektedir. Türk firmalardan sonra İran ikinci sırada yer alıyor. Daha sonra ABD, Ürdün, Lübnan ve Birleşik Arap Emirlikleri geliyor” dedi.

Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden on binlerce işçinin Kuze4y ırak’a iş için geldiğini ve hemen hepsinin çeşitli işlerde çalıştığını belirten Ömer Bilir adındaki vatandaş ise “ genellikle inşaat işi fazla. Çünkü bölge savaştan çıkmış durumda. Pasaport ile Kuzey ırak’a giriş yapılabiliyor. Benim bildiğim 20-60 bin Türk yaşıyor Kuzey ırak’ta.  Zaten Türk seyahat acenteleri de Kuzey Irak’a otobüs seferlerine başlamış durumda” dedi.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir