Lal olmuş.

 

Zamanın birinde körlüğün hastalık haline geldiği bir toplum var imiş. ve kim bir kör ile temas ederse o da bu derde muzdarip olurmuş.

Havadan nem kapar gibi o toplumda körleşmiş.  Gel zaman git zaman ne yapalım derken insanlar artık iyileşme Ümitlerini yitirmişler. Ve kalan üç beş günlük ömürlerini de tadını çıkarmaya karar vermişler.  Ne kadar insani olmayan şey varsa bu toplumda oluşmaya başlamış.

Üç beş aklı başında insan bunlara sürekli hata ettiklerini bu sürecin geçici olduğunu tıbben körlüğün nasıl oluştuğunu ve bunun havadan ya da insanlara temas ile olmayacağını telkin ediyorlarmış.

Ama gel gör ki içimizdeki o dürtüsel yön bunların dediklerine kulak asma senin yaptıkların doğru burada orman kanunları geçerli güçlü olan her şeyin sahibidir. Ve güç kimdeyse o söz sahibidir.

Bir zaman sonra aklı başında olan insanları toplumda huzursuzluk yaratıyorlar diye asmışlar. Artık doğruyu söyleyecek kimsede kalmamış.

Bir zaman sonra sabah güneşin doğduğu gibi herkes uyandığında güneşin parlaklığını ve ışığını görüyorlarmış. Birde ne görsünler her taraf pislik içinde rezillikler her yeri kaplamış.

Kimi yaptığından utanmış kimide ben güçlüyüm ya kimse bir şey diyemez in arkasına sığınmış.

Gel zaman git zaman mazimizin de istikbalimizin de lekesiz pak olmasını istiyorsak güçlünün değil doğrunun yanında durmalıyız.

Şu hadisi hiç unutmamalıyız. “Bir zulüm karşısında elinizle düzeltebiliyorsanız elinizle, yoksa dilinizle onunla da yapamıyorsanız, kalbinizde buğz edin.”

Bizler gördüğü halde kör gibi davranmamalıyız. Bizler bildiğimiz halde lal olmamalıyız.

Sonrasında çok büyük bir vicdanla karşı karşıya kalabiliriz. Kurt da kaplanda ikisi de vahşi hayvanlar. Birini birine tercih etmemeliyiz.

Lal olmuş dillerimin bende bundan muzdaribim.

Gözsüz kalmış bedenim, bende buna ağlarım.

Kalbim yerinden sökülmüş, yaşamaya ne hacet..

Kim var kim yok, gelen geçenden banane…

 

Elbette hayat bu dizeler gibi olmamalı, üç günlük ömür sayılı günler çabuk geçiyor.

Bi bakmışız ağarmış saçlar yolunmuş ömürle başbaşayız.

Çevremiz ateş çemberi içindeyken ben var olana yok diyemem ki, yok olanada var diyemem…

16/ 10 / 2014  Serdar ÇALIŞ

Bu Haberi Gördünmü!

KİMYA BOZULMASI

7 Haziran Seçimlerine doğru bütün partiler canhıraş çalışırken, Ak Partide bir rehavet gözlemliyorum. Nasıl olsa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir