Madeni Sanatkârlar Ve Esnaf Odasından AB Projesi

Adıyaman Madeni Sanatkârlar Odası Başkanı Mahmut Yücel:

“350.000 Avro’luk proje İle İstihdam kapısı Açacağız”

 Adıyaman Madeni Sanatkârlar ve Esnaf Odası tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunulan istihdam projesi kabul edildi.

Adıyaman Madeni Sanatkârlar Odası Başkanı Mahmut Yücel “ Adıyaman Madeni Sanatkârlar ve Esnaf Odasının 2013 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi (PYE II) Hibe programı kapsamında yaptığı proje başvurusu kabul edilerek projenin sözleşmesi 02.02.2016 tarihinde Ankara’da imzalanmıştır” dedi.

Proje hakkında bilgi veren Oda Başkanı Mahmut Yücel Adıyaman ‘da kabul edilen tek proje olan “Nitelikli Genç Otomotivciler” projesi kabul sürecinin zorlu bir aşamadan geçtiğini Türkiye genelinde yüzlerce proje içerisinden iki aşamalı elemeden geçerek seçildiğini ve projenin özellikle Otomotiv sektöründe kalifiye eleman yetiştirme alanında ilimize büyük katkısı olacağını, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyetinin finanse ettiği proje hibe miktarının yaklaşık 350.000 Avro olacağını, bununla ilimize bir maddi katkı da sağlayacağını bu projenin hazırlanmasında proje ekiplerine büyük moral ve motivasyon desteği veren başta Adıyaman Valiliğine ve Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür etti. Uygulaması bir yıl sürecek olan proje çerçevesinde Otomotiv meslek alanında mesleki beceri kazandırma, Bilgisayar ve internet, İngilizce, Web tasarımı, Autocad, Girişimcilik kurslarının yanında yurtiçi ve yurtdışı çalışma gezisi, toplantılar ve seminerlerin de olduğunu,kurslara katılanlara belge ve harçlık verileceğini, böylece meslek kazandırmanın yanında kursiyerlerin parada kazanacağını kaydeden başkan Yücel, özellikle Avrupa Birliği projeleri konusunda oda olarak tecrübe kazandıklarını bu proje ile ilimizde bir ilki gerçekleştirdiğini belirtti.

Projenin geniş bir tanıtımını yakın bir zamanda kamuoyuna yapacağını,projenin ortaklarıolan Adıyaman Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve İstanbul Sultan Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin idareci ve öğretmenlerinin projenin hazırlanmasında büyük gayret gösterdiklerini yapılan bu çalışmaların okul-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi adına örnek teşkil edecektir.

Bu projenin başta odamıza, kalifiye eleman bulmada sıkıntı yaşayan esnafa, katılımcılara ve Adıyaman’ın kalkınması için katkı yapacağını, yeni benzer projelerin geliştirilmesinde temel oluşturacağını umduğunu dile getiren Yücel, katılımcıların mesleki eğitim, genç istihdamı, yabancı dil gelişimi, bilgi paylaşımı, kendi işini geliştirmesi için girişimcilik vb. pek çok konuda bilgi ve deneyim elde edeceklerini bu itibarla projenin hazırlanmasında görev alarak katkılar sunan herkese teşekkür etti.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir