Mahalle Arası Besicilik

“Besiciler OSB istiyor.”

Besicilerin ve buna önayak olan, yol gösteren, yardımcı olan Tarım İl Müdürlüğü’nün OSB talebine hak vermek, saygı duymak ve destek vermek gerekir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan’ın açıklamasına göre; “Adıyaman ilinde bulunan 9bin 714 hayvancılık işletmesinin bin 228’i şehir merkezinde bulunmaktadır.”

Bu şehri marka şehir yapma iddiasında olanlar, şehir içine konuşlanmış bu bin’i aşkın hayvancılık işletmesini ne yapacaklar.

Halen Adıyaman’ın kenar mahallelerinde birçok vatandaş besicilik yaparak geçimini sağlamaktadır.

İnsanların, helal kazanç yoluyla geçimlerini sağlamalarına, bunun için iş seçimi bile yapmadan her işe soyunmalarına, bu cehennemi yaz sıcağında besledikleri hayvanlardan yayılan kötü kokulara rağmen, muhannete muhtaç olmamak için bu duruma katlanmalarına saygı duyuyorum.

Burada yanlış olan kenar mahallelerde iki evinin bir odasını hayvanıyla paylaşanlar değil, bu insanların önünü açmayan, imkan sağlamayan, hayvan beleyenlerin komşularını bu sıkıntılı durumdan korumayanlardır.

Varoşlarda yapılan besicilikte beklenen fayda sağlanamadığı gibi birçok yanlış ve zararlı etkiyi de bünyesinde taşımaktadır.

Çevre kirliliğine ilave olarak etrafa yayılan ve komşuları da etkileyen kötü koku, sağlığa elverişsiz ortam ve bulaşıcı hastalıklara zemin hazırlaması bakımından da kabulü mümkün olmayan bir durumdur.

Şehrimizin birçok sorunu var; alt yapı yetersizliği, su sorunu, trafik karmaşası, mülteci ve dilenci sorunu, işsizlik ve diğerleri gibi ama bu dert ve sıkıntıların en başına şehir içinde, mahalle aralarında yapılan besicilik konmalıdır.

Besiciler için OSB yapılmasını desteklemek ve yapılmasını hızlandırmak gerekir.

Tarım İl Müdürlüğünün bu konudaki teşvik ve yol göstericiliğine de saygı duymak, takdir etmek gerekir.

Bu Haberi Gördünmü!

Çok Şeyler Olacak

Neyi anlatsam bilemiyorum. Bir yanda canımızı acıtan ekonomi, öte yanda yaklaşan yerel seçimler ve siyasilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir