Manifaturacılar Bayram Öncesi Umutsuz

 

Köylülerin alım gücünün azalması ve insanların hazır giyimi tercih etmesi, bu sektörün zarar görmesinin en büyük nedenleri olarak gösteriliyor.

Tütüne kota getirilmesi nedeniyle köylülerin alım gücünün düştüğünü belirten manifaturacılar, Adıyaman’da kumaş satışlarının giderek azaldığını söylediler.

Tüm sektörlerde olduğu gibi manifaturacılık sektöründe de düşüş olduğuna değinen kumaş satıcısı M. Ensari Ekinci, “Eskiden alışveriş yapmaya gelen müşteriler, ihtiyacı olan bir kumaş yerine iki ayrı kumaş alıyordu. Piyasada durum hiç iç açıcı değil. Son 4-5 yılda kumaş satışlarında hiç artış olmadı. Böyle devam ederse bir çok manifaturacı dükkanını kapatmak zorunda kalacak” dedi. Toptancıların da bu konuda dertli olduğuna değinen Ekinci, eleman sayılarını satışlarda düşüş olduğu gerekçesiyle yarıya indirdiklerini belirtti.

Adıyaman’da Manifaturacılar Pazarı olarak bilinen sokağın dik yokuşunu çıkarken tüm esnafların kapı önünde oturması satışların ne düzeyde olduğunu gösteriyordu. Dost ahbap ile sohbet eden esnaf, çoğu zaman siftah etmeden dükkanı kapatmak zorunda kalıyor. Önceki yıllarda bayram veya düğün öncesi bayanlar eteklik ve elbiselik kumaşlarını, erkekler ise pantolonluk, gömleklik kumaşlarını beğenip birkaç metre alarak terzilerin yolunu tutuyorlardı. 3-5 gün sonraya prova olmak için terziden randevu alınırdı. Kalan kumaşlar ziyan olmasın diye çocuklara da birer parça giysi diktiriliyordu.

Şimdilerde hazır giyim farklı beden ve renk seçenekleri ile daha pratik olduğu için kimse özel olarak diktirilen kıyafetleri tercih etmiyor. Terziler pantolon paçası ve daraltma gibi işleri yaparken, kumaş satıcıları da perde ve hazır giyim alanlarına yönelmek zorunda kalıyor.

Haber: Mustafa POLAT

 

Bu Haberi Gördünmü!

Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Haftası

Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı taramaları ve florür vernik uygulamaları kapsamında, Şehit Engin Tilbaç Anaokulunda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir