MAZLUM HALKLAR VE NECİP MAHFUZ

1988 Yılında Edebiyat Nobel ödülü alan Mısırlı yazar Necip Mahfuz’ Orta doğunun Balzac’ı ünvanı verilmiştir.. Edebiyat alanındaki kalemiyle bizdeki Yaşar Kemal’e de benzemektedir. Mahfuz’un pek çok eseri dilimize kazandırmıştır.

Edebiyat dünyası dışında bizde fazla tanınmayan Mahfuz, Edebiyat alanı dışında vefat ettiği 2006 yılına kadar kendini Filistin davasının savunmasına adamıştır.

 

Nobel Ödülünü aldığında yaptığı konuşma Afrika ve Filistin davasına verdiği önemi yansıtmaktadır.

 

“-Ben borçlarını ödeyebilmek için insanların açlık sınırında yaşamak zorunda kaldığı bir dünyadan geliyorum. İnsan hakları çağında, insan haklarından yoksun bırakılıp, ayrımcılığa uğratılarak perişan edilen Güney Afrika’daki milyonlar, sanki insan sayılmıyor.

 

Kendi topraklarında yaşamalarına rağmen Filistin’in pek çok şehrinde ve Gazze’de kaybolmuş insanlar var. İlkel insanların elde ettiği ilk hakkı, talep ediyorlar. Onlara ait olduğu başkaları tarafından da kabul edilen kendi yerlerine , kendi topraklarına sahip çıkmak istiyorlar.

 

Bu soylu ve cesur hareketlerinin karşılığını kadın erkek, genç , yaşlı demeden kemikleri kırılarak, kurşunlanarak, evleri başlarına yıkılıp, dolduruldukları hapishanelerde ve toplama kamplarında işkenceden geçirilerek alıyorlar…..””

 

Necip Mahfuz .Afrika’da ve Filistin’de yaşanan dramı bütün insanlığın yüzüne bir tokat gibi çarptı ! Fakat o günden buyana insan hakları ihlalleri ne yazık ki artarak devam etmiştir.

 

So yıllarda bölgemizde, Suriye, Irak ve Ortadoğu’da yaşanan insan hakları ihlalleri İnsanlığı yüz karası olmaya devam etmektedir.

 

Fakat ne yazık ki pek çok ” aydın” geçinenlerimiz bu ihlaller görmezden gelmektedir. (Halit’çe yazılar)

Bu Haberi Gördünmü!

KIYAMET SAATİNDE DABBETÜ’L ARZ VE HZ. İSA ( I)

Yaratıcı olarak Allah inancı temelleri üzerine kurulu dinimizde, maddi yaradılışın sonlandırılmasını belirleyen zaman dilimi olarak …