Mazlumder Şube Başkanı Aktoprak: “Hocalı Katliamı Tarihte Kara Bir Leke Olarak Durmaya Devam Ediyor”

 

Mazlumder Şube Başkanı Hidayet Aktoprak, Hocalı katliamının tarihte kara bir leke olarak durmaya devam ettiğini bildirdi.

Aktoprak, yaptığı açıklamada, Hocalı Katliamının, insanlığa karşı işlenmiş bir suç olarak geride çeyrek asır bırakmış olmasına rağmen, uluslararası mekanizmalar tarafından hesabı sorulmadığı, tartışmaya açılmamış bir vahşet örneği olduğunu dile getirdi.

25 – 26 Şubat 1992 tarihlerinde, 3 bin civarında Azeri nüfus barındıran Hocalı’nın, Ermenistan silahlı birlikleri tarafından kuşatılarak, 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere 613 sivilin katledildiğini hatırlatan Aktoprak, şunları kaydetti:

“487 kişi ağır yaralanmış, 1275 kişi kaçırılmış, kaybolan 150 kişiden o günden sonra hiçbir haber alınamamıştır. MAZLUMDER, izleri ve sancıları halen devam eden Hocalı Katliamını ilgililerle görüşmek ve geride kendi yurtlarını terk etmek zorunda kalan Karabağ  Göçmenleri’nin durumu hakkında rapor hazırlamak üzere 15 Şubat  2013 tarihinde Azerbaycan’a bir heyet göndermiştir. 613 Azeri sivilin vahşice katledilmesi, Hocalı’nın yerleşim yeri olma özelliğini büyük ölçüde yitirmesi ve dünyanın gözleri önünde olması nedeniyle söz konusu katliamın başka hiçbir delile ihtiyacı yoktur. Katliama tanıklık edenlerin beyanları, “işkence ile gerçekleştirilen ölümlere” ve “cesetlerin dahi üzerinde devam eden işkencelere” vurgu yapmaktadır. Yurtlarından sürgün edilmiş olan Karabağlılar ise yaşamlarını güçlükle idame ettirmektedirler”

Aktoprak, “MAZLUMDER Uluslararası toplumsal mekanizmalara; katliamdan bu yana çeyrek asır dageçmiş olsa da vahşetin sorumlularından hesap sorma, Ermenistan Devleti ve suç ortaklarını katledilen ailelerin geride kalan yakınlarına tazminat ödetme, Dünya’nın gözleri önünde gerçekleşen bu katliamdan dolayı özür dilemesi için icbar etme ve uluslararası hukuk önünde hesap sorma çağrısında bulunuyor. Ayrıca, Ermenistan’ı halen işgal altında tuttuğu Dağlık Karabağ bölgesinden ve Azerbaycanı’ın diğer topraklarından şartsız olarak çıkmaya çağırır” diye konuştu.

Haber: M.IŞIK

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir