Medeniyetlerin Buluştuğu Kent: Adıyaman

Tarihi, kültür varlıkları, doğal güzellikleri, Nemrut Dağı’ndaki Kommagene Krallığı’na ait büyüleyici heykelleriyle 16 farklı medeniyete ev sahipliği yapan Adıyaman, turizmden daha fazla pay almak istiyor.

Tarihi, kültür varlıkları, doğal güzellikleri, Nemrut Dağı’ndaki Kommagene Krallığı’na ait büyüleyici heykelleriyle 16 farklı medeniyete ev sahipliği yapan Adıyaman, turizmden daha fazla pay almak istiyor.

Yüksekliği 10 metreyi bulan büyüleyici heykel ve metrelerce uzunluktaki kitabeleriyle “UNESCO Dünya Kültür Mirası”nda yer alan ve güneşin doğuşuyla batışının en güzel izlendiği yerlerden biri olan 2 bin 206 metre yükseklikteki Nemrut Dağı, tarihi Perre Antik Kenti, türbeleri, kaleleri, ören yerleri, kaya mezarları ve milli parkıyla Adıyaman yerli ve yabancı turistleri bekliyor.

İnanç turizmi açısından da belli bir potansiyele sahip kentte, Mor Petrus Mor Paulos Kilisesi yabancıların en çok tercih ettiği yerlerden birisi durumunda. Kente gelen turistler, kilisede pazar günleri yapılan ayini izleyebiliyor. Bunun yanında sahabeden Hz. Saffan Bin Muattal türbesi ise yerli turistlerin en çok tercih ettiği yerler arasında bulunuyor.

Adıyaman’da ayrıca Cendere Köprüsü, Kahta Kalesi, Adıyaman Kalesi, Ulu Camii, Dikilitaş Tümülüsü, Tuz Hanı, Üçgöl Kül Şehri Harabesi, Karakuş Tümülüsü, Mahmut Ensari türbesi, Oturakçı Pazarı ve Malpınarı Kaya Yazıtı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında.

Medeniyetlerin buluştuğu kent

Adıyaman’ın 16 medeniyete ev sahipliği yaptığını ifade eden yetkililer, “Şehrimizde gezdiğiniz her yerde bu medeniyetlerin kalıntılarını görebilirsiniz. Özellikle şehrimize özgü Kommagene medeniyeti bizim için çok büyük bir şans. Tarihi kentimiz Helenler, Persler, Kelganiler, Kumuklar, Kommageneliler, Roma, Bizans, Selçuklular ve Osmanlılar’a ev sahipliği yaptı. Dolayısıyla çok büyük bir turizm potansiyeline sahibiz. Tek amacımız da bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirebilmek” diye konuştu.

Adıyaman’ın Türkiye’nin en güvenli ve huzurlu illerinden biri olduğunu ifade eden Ekinci, Nemrut Dağı Ören Yeri’ni tanıtım çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ettiklerini sözlerine ekledi.

Bu Haberi Gördünmü!

 Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri 

9-15 Ekim Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri çerçevesinde öğrenciler ile kitap okundu. Dünya Çocuk Kitapları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir