Medyatik Olmaya Dair.

Geçenlerde bir hekim arkadaşı ziyaret ettim. Odasının duvarları, çerçevelenmiş “katılım belgeleriyle” döşenmişti. Bunlar nedir, diye sordum; “katıldığım toplantılarda aldığım belgeler” dedi.

Her meslekte ve en çok da hekimlikte toplantılar olur ve bu toplantıların tamama yakınında da bir “katılım belgesi” verilir.

Toplantıların çoğu Antalya, İzmir gibi gelişmiş illerde yapılır, taşradan toplantıya giden bazı insanlar, toplantıya giriş kayıtlarını yaptırır, çıkış günü gidip katılım belgelerini alır, aradaki zamanı şehirde gezerek ya da eğlenerek geçirirler ve çoğu kez aldıkları bu katılım belgelerini çerçeveletir duvara asarlar.

Katılım belgesini görenlerde nasıl bir imaj yaratmaya çalıştıklarını siz de tahmin ediyorsunuz!

Bu konuya neden mi girdim; tabi ki medyatik davranışlar hakkında birkaç cümle yazmak için.

Medyatik olmayı seven birçok iş ve meslek sahibi vardır ama bunlardan başat olanı yani medyatik olmayı en çok sevenler politikacılar ve ileride politikayla atılmak isteyenlerdir.

Politikacılar, hırslı ve bencil olurlar. Kendilerinden daha medyatik olan memurları, amirleri ya da rakiplerini sevmezler. Tabi politikayla uğraşmak bir yanıyla da yarışa girmek, birilerini geride bırakmaktır.

Benim en çok dikkatimi çekenler, bulunduğu yani görev yaptığı ilden olmayıp, ileride politikaya atılmayı düşünse de görev yaptığı ilde böyle bir şansa sahip olmayan memur, müdür ve amirlerin medya manşetlerinden düşmemeleridir.

Belki hepsi değil ama medyatik olmayı sevenlerin bir kısmı bu nedenle de olsa medya mensuplarının bir kısmına belki hak ettiklerinden daha fazla ilgi ve alaka göstermenin özen ve çabasına giriyorlar.

Yani reklam yalnız ticari ürünlerin pazarlanmasında ve tanıtımında kullanılmıyor; insanın kendine yönelik reklam ihtiyacı da ayrı bir olgu.

Üst yönetici mesela vali, gazete sayfalarından inmeyen müdür ya da amirine “neden bu kadar medyatiksin” demiyor, diyorsa da duyan ya da dikkate alan olmuyor zaar…

Hâsılı girift bir toplumda, güç dengelerinin suskunluğu gerektirdiği bir ortamda yaşamaya devam ediyoruz.

 

 

 

Bu Haberi Gördünmü!

Bulutlar Kandırdı Bizi

Dün gökyüzünü bulutlar kapladı. Güneşi gölgeledi kara bulutlar. Yağmur yağacak diye umutlandık; olmadı, yağmadı. Oysa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir