manşet

 “Mekanik Otopark Sistemleri İle İlgili Çalışmalar Yapılmalıdır” “Otopark Sıkıntısını Çözebilmek İçin Planlama Aşamasında Müdahaleler Yapılmalı” “Yapı Adalarına Ortak Otopark Alanları İşlenmelidir” Otopark Sorunu Vatandaştan Çözüm Önerisi Geldi

 

 

Adıyaman halkı tarafından ilimizdeki nüfus artışı ve her 3 kişiden birinde araç bulunması otopark sorununu gözler önüne sermekte olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada, “Adıyaman ili merkez nüfusu artık 300 bini aşmıştır, sadece Adıyaman merkezde on binlerce  araç bulunmaktadır. Geçtiğimiz sene itibariyle trafiğe çıkan araç sayısı on binlerin üzerindedir. İlimiz merkez hane sayıları son 5 yıllık süreçte ciddi oranda artış göstermiş merkezdeki bina sayısı yüz binleri bulmuştur. Buradan anlaşılmaktadır ki Adıyaman merkezde ortalama olarak 2 haneye 1 araç düşmektedir, nüfus yönünden bakıldığında ise bu sayı neredeyse 3 kişiye 1araç şeklindedir” dediler.

“Diğer bir mesele ise bu araç sayılarının trafiğe çıkmasıyla beraber giderek artan otopark sorunudur” diyen vatandaşlar “ Adıyaman merkezdeki caddeler üzerinde yaya kaldırımlarının kenarına park eden araçlar ise trafiğin yoğunluğunu ciddi derecede artırmaktadır. Park alanları için öncelikli mevkiler belirleyip buralarda otopark yapılmalı, kaldırım kenarı otoparklarındaki araç yükü buralara kaydırmalıdır. Kaldırım kenarı otoparkları trafiğin yoğun olduğu bölgelerde tercih edilmemeli buralarda yaya alanlarına öncelik tanınmalıdır.

Çözüm önerilerimiz, Otopark yönetmeliği işler hale getirilmeli yönetmelik kapsamında alınan otopark paraları ile otopark yapılmalıdır. Trafiğin yoğun olduğu bölgelerde otopark giriş çıkışları trafiği aksatmaktadır, bu sebeple bu akslar üzerinde çizgi otoparklar tercih edilmemeli , yoğunluk rezerv park alanlarına kaydırılmalıdır. Rezerv otopark alanları için yer tespitleri yapılmalı bu alanlarda rezerv otopark alanları oluşturulmalıdır.Son dönemde çoğu belediyelerin tercih ettiği mekanik otopark sistemleri ile ilgili çalışmalar yapılmalıdır. Mahalle aralarında otopark sıkıntısını çözebilmek için planlama aşamasında müdahaleler yapılmalı , yapı adalarına ortak otopark alanları işlenmelidir” denildi.

Haber: B. IŞIK

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir