Memur Sen ve Eğitim Bir Sen, Engelli Üyeleri Biraraya Geldi

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Adıyaman Şubesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle engelli üyeleri ile buluştu.

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Adıyaman Şubesi bünyesinde Engelliler Komisyonu kurulduğunun ilan edildiği buluşmada, engelli çalışanların sorunları dile getirilerek fikir alışverişinde bulunuldu.

Buluşmada konuşan Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, “Engelsiz bir hayat için herkes sorumluluk almalıdır.” görüşünü ilke edinen sendikamız, her  zaman üzerine düşen görevleri yapmış, engelleri kaldırmayı hedef edinmiştir. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü bir kutlama günü değil farkındalıkları artırma günüdür” dedi.

“Ülkemizde Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve hükümetimizin uyguladıkları  politikalarla artık 3 Aralık Dünya Engelliler Günü daha anlamlı hale gelmekte, yarınlara karşı  umudumuz her geçen gün daha da artmaktadır” ifadelerini kullanan Deniz, “Memur-Sen Engelliler Komisyonumuz, engellenmenin temel kaynaklarını ortadan kaldırmayı birinci hedef olarak belirlemiştir.Ülkemizde 10 milyondan fazla engelli vatandaşımız çözüm bekleyen birçok sorunuyla toplumsal hayatın içerisinde yer almaktadır. Bu sorunların çözümü ile birlikte, engelleri ortadan kaldıracak tedbirleri almak da önemlidir” şeklinde konuştu.

Ali Deniz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2000’li yıllardan sonra engelli vatandaşlarımız birçok kazanım elde etmiş, gerek kamu gerekse özel sektörde istihdam edilme imkanına kavuşmuştur. Ancak buna rağmen, engelli çalışanlar olarak iş hayatımızda bazı zorluklarla karşı karşıya kalmaktayız. Yardımcı hizmetler sınıfına atanan engelli memurlar, engellerinden dolayı kendilerine verilen görevleri tam anlamıyla yerine getirememektedirler. Bu yüzden hem çalıştıkları kurumun işleri aksamakta hem de engelli çalışan işini tam anlamıyla yapamamanın üzüntüsünü yaşamaktadır. Sendikamız engelliler komisyonu olarak, eğitimine bakılmaksızın yardımcı hizmetler sınıfından istihdam edilen engelli çalışanlarımızın sorunlarının ivedilikle çözüme kavuşturulması bizleri mutlu edecektir. Memur-Sen olarak; eğitimde ve iş hayatında fırsat eşitliğinin olması, engelli vatandaşlarımızın daha kaliteli hizmet alması olmazsa olmazımızdır. Hükümetimizin engelli çocuklarımıza verdiği destek bizleri memnun etmektedir. Ancak ilk ve ortaöğretim sonrası lise eğitimi alan engelli çocuklarımızın özel eğitim ihtiyaçları tam anlamıyla karşılanamamaktadır, ortaöğretim okullarında okuyan öğrencilerimize yönelik okullarda özel eğitim sınıflarının açılmasının, engelli çocuklarımızın eğitim kalitesini yükselteceğine inanıyoruz. Engelli öğrencilerimize, mesleki eğitimlerinin daha kolay verilebilmesi için gerekli düzenlemenin yapılması beklentimizdir.”

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Adıyaman Şubesi Engelliler Komisyonu Başkanı Abdulsamet Şahin ise Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında Dünya Engelliler Günü olarak ilan edilen bu günün, engellilikten ziyade engellenmekten kaynaklanan sorunlarla yüzleşme günü olduğunu belirterek engellilerin kamusal hayatın her alanına bağımsız kişiler olarak katılımının, erişilebilirliğin tam anlamıyla düzenlenmesiyle mümkün olduğunu söyledi.

“Erişilebilirlik ortamı sağlanabildiği takdirde, hayatın her alanında engellilik engel olmaktan çıkar, engelli bireylerin hayat kalitesi ciddi anlamda yükselir” ifadelerini kullanan Şahin, “Dileğimiz çalışamayan her engellinin ekonomik standardının yükselmesi, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca ödenen engelli maaşlarının uygun standartlara ulaştırılarak çalışamayan engelliler arasındaki eşitsizliğe son verilerek, bu yanlış uygulamanın bir an önce ortadan kaldırılmasıdır” şeklinde konuştu.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Müdür Tünçmen’den  İHH’ya teşekkür 

Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü İnsani Yardım Vakfı(İHH) Kahta temsilciliği yönetim kurulu üyelerini makamında kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir