“Mesleğimize Yönelik Hain Saldırıları Kınıyoruz”

Adıyamanlı Avukatlar 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle bir açılama yaparken özellikle de geçtiğimiz günlerde şehit olan Çağlayan Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın ölümünden duydukları üzüntülerini dile getirdiler.

Konuyla ilgili konuşan Avukat Bilal Doğan “5 Nisan Avukatlar Günü”nü her gün artan sorunlar, yaşananlardan duyduğumuz endişe ve ne yazık ki büyük bir acıyla karşıladık. Mesleğimize, meslektaşlarımıza ve barolara yönelik saldırıların her geçen gün arttığı, meslektaşlarımızın bürolarında saldırıya uğradığı, hatta öldürüldüğü, baro başkanlarının ve yönetim kurullarının sudan sebeplerle yargılandığı, yargı kararlarının ayaklar altına alındığı, torba yasalarla hukukun katledildiği, Anayasa ile güvence altına alınmış güçler ayrılığı ilkesinin yargı paketleriyle ortadan kaldırılmaya çalışıldığı ve anayasanın tanınmadığı bir seneyi daha geride bırakıyor, maalesef geleceği endişeyle karşılıyoruz.” dedi.

Mesleğimize, meslektaşlarımıza yönelik saldırılar her geçen gün arttığını belirten Av. Bilal Doğan; “31.03.2015 günü yaşananlar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde karanlık bir gün olarak hafızalardan silinmeyecektir. Bilindiği üzer; ülkenin birçok bölgesinde sebebi halen daha açıklanmayan/açıklanamayan elektrik kesintisi yaşanırken, İstanbul  Çağlayan Adliyesinde görev yapmakta olan meslektaşımız Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınması ve ardından katledilmesi ile koskoca bir ülke karanlıklara gömülmüştür. Bu menfur, kirli saldırıyı nefretle kınıyor ve lanetliyoruz. Savcımız, meslektaşımız Mehmet Selim Kiraz’a Allah’tan rahmet yakınlarına sabır ve metanet diliyoruz. Bu vahim saldırının ve katledilmesinin ardında kimler, hangi güç odakları var ise tüm çıplaklığıyla derhal ortaya çıkarılmasını ve sorumlular adalet önünde hesap vermesini istiyoruz.” şeklinde  sürdürdü.

Doğan ”Ayrıca bu hain saldırının ardında yapılan açıklamalar ile yargının vazgeçilmez ayağı, savunmanın yılmaz temsilcileri olan avukatlara yapılan alçakça saldırılara da değinmeden geçmemiz mümkün değildir. Yaşanan olayın hemen akabinde daha ayrıntılar ortaya çıkmadan devlet yetkililerince avukatların hedef gösterilmesi, bunun yanında bazı basın organlarında mesleğimize ve meslektaşlarımıza yönelik olarak yer alan beyanlar kabul edilemez. TCK 6. Maddeye göre, avukatların da tıpkı hakim ve savcılar gibi yargı görevi yapan kişiler olduğu unutulmamalıdır. Bu anlamda avukatlar hukukun, adaletin ve adliyenin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu gerçekler ışığında herkesin açıklamalarında çok dikkatli ve soğukkanlı olması, eksik ve yanlış bir takım bilgilerle hukuk camiasının kenetlenmesine zarar verebilecek, bütün bir avukat camiasını rencide edebilecek haksız ve zamansız açıklamalarda bulunması gerekir. Meslektaşımız Cumhuriyet Savcımızın kaybının hemen ardından, silahların avukat cübbesi altında adliyeye sokulduğu vurgulanıp, sebep ve sonuç avukatların adliyeye girişlerinde aranması kadar basitleştirilerek avukatlara yönelik algı yaratılmaya çalışmıştır.” diye konuştu.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Çocuklara mutluluk giydiriliyor 

Merkezi İstanbul’da bulunan Mutluluk Giysin Çocuklar Derneği Adıyaman’da ki okullarda bin 300 öğrenciye bot, mont …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir