Mevsimlik Tarım İşçileri Başbakan’a Seslendi

Adıyaman’da yaşayan ve isimleri çilekeş’e çıkan Adıyamanlı mevsimlik tarım işçileri yani ırgatlar demiryolu isteklerini yinelerken, 14 Eylül’de Başbakan Erdoğan’a ulaşmaya çalışacaklar.

Bir yandan ulaşım, bir yandan kara kış, mağduriyetini yaşamak üzere olan mevsimlik tarım işçileri serzenişte bulunarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a isteklerini sıralardılar.

Konuyla ilgili konuşan Adıyaman mevsimlik tarım İşçileri Derneği (AMİD) Başkanı Mehmet Gürbüz, gerek sıkıntılarını gerekse de beklentilerini gazetemize açıklarken, öncelikli isteklerinin demiryolu olduğunun altını önemle çizdi.

Gürbüz şöyle konuştu; “Derdimiz çoktur. Bilmiyoruz hangisini söyleyelim ya da hangisine yanalım. Ancak mevsimlik tarım işçileri olarak başlıca isteğimiz devlet demir yollarının ilimize demiryollarını yani treni getirmesidir. Nedeni sorulursa çünkü ulaşım ırgatlarımız için büyük bir sıkıntı. Yollarda insanlarımız ölüyor. Trafik kazaları oluyor her yıl. Bunun yanı sıra ulaşım ciddi bir ekonomik külfet durumunda. Trenle birlikte ekonomik açıdan rahatlayacağız. Çünkü yılda en az bin lira yol ücreti ödeniyor. Bunun yanı sıra çalısını çırpısını alan işçilerimiz rahat yolculuk yapamıyor. 14 kişilik koltuklara 22 kişi biniyor. Yazık günah yoksulumuza” dedi.

Adıyaman-Diyarbakır arasında yapılması planlanan Nisibbi Köprüsü ile ilgili görüşlerini dile getiren AMİD Başkanı Gürbüz “ Ben 70 yaşındayım. Ben 10 yaşındayken bu köprüden bahsedilirdi. Ancak hiç bu kadar yaklaşılmamıştı. Artık bu hayalin gerçekleşmesi gerektiğine inanıyorum. Köprü yolumuzu açacaktır. İnanıyorum ki Adıyaman çıkmaz sokak olmaktan kurtulacak ve ekonomik anlamda bir rahatlama meydana gelecek” dedi.

“AK Değil KARAEDAŞ”

Özelleşmenin ardından AKEDAŞ’a devredilen Göksu Edaş’ın artık insanların kanını emdiğini belirten AMİD Başkanı Gürbüz, “ 200–300–500 bin lira borcu olan iş adamlarına müsaade edilirken fakir fukaranın elektriğini eskiyorlar. Demiyorlar ki bu insanlar aç susuz ekmek bulamayan var. AKEDAŞ çalışanlarıyla vatandaşı yüz göz ediyorlar AKEDAŞ’ın para babaları. Yazık günah. Allah yanlarına bırakmaz” dedi.

Birçok sorunlarının olduğunu ancak çoğu zaman yetkililerin adım atmaktan korktuğunu dile getiren AMİD Başkanı Mehmet Gürbüz, buna rağmen yetkililerden özverili davranmalarını rica etti.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir