Mevsimsel Hastalıklara Dikkat!

Adıyaman İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Emin Taş, 18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü kapsamında mevsimsel hastalıklar konusunda vatandaşların dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgiler verdi.

Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar konusunda vatandaşların özellikle dikkat etmesi gerektiğini belirten Taş, “Mevsim koşullarının uygunsuz olması nedeniyle artan grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar daha sık görülmeye başlandı. Bunun nedeninin soğuktan çok, kalabalık ortamlarda bulunmak ve yeteri kadar yaşanılan ortamların iyi havalandırılmaması, yeterli olmayan el yıkama alışkanlığı, düşük nem oranı ve kötü beslenme gibi nedenler sayılabilir.
Uygun olmayan mekanlarda birçok virüs havadan asılı kalarak solunum yolu ile grip ve nezle gibi hastalıklara neden olur. Özellikle bebeklerin, çocukların, yaşlı ve kronik hastalıkları bulunan vatandaşlarımızın kış dönemi boyunca ortalama birçok kez soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonugeçirdikleri bilinmektedir.

Oysa soğuk algınlığı veya gribe yakalanan özellikle bebeklerin anneleri tarafından sık sık emzirilmeleri, vatandaşlarımızın kapalı, havasız mekânlardan uzak durmaları, sık sık ellerini yıkamaları, bol bol su içmeleri, beslenme şekline dikkat etmeleri ve istirahat ederek hastalıklarını daha ağrısız ve dinç geçirmelerini sağlayabilirler.

Vücudunuzun yeteri kadar su almaması durumunda, boğaz kuruluğuna bağlı ağrının artacağı bilinmelidir. Böyledurumlarda büyük su bardağının yarısı kadar ılık suya yarım çay kaşığı sofra tuzu ekleyip iyice karıştırarak hazırladıkları bu karışımla günde 3 defa yaklaşık 20 -30 saniye süreyle gargara yapabilirler. Burun tıkanıklığına bağlı nefes alamama kişiyi rahatsız ettiği için mekanlarını nemlendirerek ve yan etkisi bulunmayan deniz suyu,serum fizyolojik gibi burun damlası kullanarak daha rahat bir iyileşme süreci geçirebilirler.

Soğuk algınlığı ve gripte hastalık etkeni virüs olduğundan antibiyotik kullanımı gereksizdir. Butür hastaların antibiyotik kullanmasıvücut direncinin düşmesine, ayrıca hastalık yapan mikroorganizmalarında direnç kazanmalarına neden olur. Bu tür ilaçları vatandaşlarımız mutlak hekim reçetesi ve hekimin önerdiği şekilde almalılardır. Grip ve soğuk algınlığı özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde; çok ciddi sonuçlara yol neden olabilir. Bu nedenle hastalarda belirtiler şiddetliyse, durum giderek kötüye gidiyorsa, ateş düşmüyorsa, nefesalmada zorlanıyorsa, , kusma, ağrılı yutma, kalıcı öksürük ve baş ağrısı gibi şikayetler geçmiyorsa  mutlaka hekime başvurunuz ve hekimin önerdiği tedaviyi aksatmadan uygulayınız” dedi.

HABER MERKEZİ

 

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir