Meyan Şerbeti Rekor Seviyeye Ulaştı

Adıyaman’da uzun süredir meyan şerbeti satan Mahmut Vural, meyan şerbetinin rekor seviyede tüketildiğini söyledi.

Her gün onlarca litrelik meyan şerbetini bir iş gününde sattığını ifade eden Mahmut Vural, Adıyaman halkının meyan şerbetine yoğun ilgi gösterdiğini belirtti.

“Kolanın ham maddesi olan meyan kökünün ve bu bitkiden yapılan çay hem sıcak hem de soğuk içilebiliyor” diyerek sözlerine başlayan Mahmut Vural, “İnsan vücuduna birçok yararı olan meyan kökünün faydaları saymakla bitmez. Kolanın ham maddesi olan meyan kökünün ve bu bitkiden yapılan çayın göğsü yumuşatıcı, balgam söktürücü ve öksürük kesici etkisi bulunduğu, ülser ve kabızlığa iyi geldiği, böbrekleri çalıştırdığı için kum ve taş atımını hızlandırdığı söyleniyor. Meyan şerbetinin sıcak havada ferahlatıcı ve susuzluğu giderici etkisiyle başta Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere sıcak bölgelerde bol miktarda tüketilmekte. Meyan çayı, kabızlığa iyi geliyor, bazı kişilerde ise mide yanması, gastrit ve ülserin önlenmesinde etkili oluyor. Ayrıca böbrekleri çalıştırdığı için böbrek taşlarını ve kumunu düşürücü etkisi olduğu belirtiliyor. Ancak bu konulara netlik kazandıracak kapsamlı bilimsel araştırma bulunmuyor. kökü şerbeti, ferahlatmasının yanında sağlığa da faydalı olduğu için çok rağbet görüyor. Meyan şerbetinin yapımını bir ustamdan öğrendim. Acı olduğu için ilk kez içenler zorlanabiliyor. Ancak, aşlama, diğer içecekler gibi yudum yudum değil bir defada içilmeli. O zaman kişiye verdiği ferahlatıcı etki daha iyi hissedilecektir. Aşlamaya bir alışan bir daha bırakmıyor” diye konuştu.

Havanın sıcak olduğu günlerde meyan kökü satışlarının arttığını ifade eden Vural, “Evde çayını yapıp şifa bulmak isteyenler ham haldeki meyan bitkisine ilgi gösteriyor. Çayının yapılması için tülbentle sarılan yaklaşık 300 gram meyan kökünün 2 litrelik oda sıcaklığındaki suda 1 saat bekletilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Haber: Ömer Karakuş

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir