Milli Eğitim Müdürü Kızılkaya: “Çocukların Bilgisayara Olan Yeteneklerini Geliştirmemiz Gerekiyor”

Adıyaman Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya, çocukların bilgisayara olan yeteneklerini geliştirmeleri gerektiğini söyledi.

Kızılkaya, yaptığı açıklamada, 18 yıldır eğitim camiasının içinde olduğunu, değişik okullarda idarecilik yaptığını ve 31 Ekim’de de burada göreve başladığını ifade etti.

Adıyaman’da 45 günde merkezdeki 42 okulu gezdiğini, 8 tane ilçenin hepsinde incelemede bulunarak, eğitimdeki sıkıntıları tespit ettiğini dile getirdi.

Türkiye’nin eğitim alanında çok büyük bi sorunu olmadığını savunan Kızılkaya, “Hep beraber uğraşsak, hepimiz hallederiz. Derslik sorunlarımızda 2’li eğitim yapıyoruz. 21 tane okulumuzda 2’li eğitim var. Sabahleyin çocuklarımız çok erken okula gidiyor, akşam çok geç çıkmak zorunda kalıyorlar. Liselerimizde çevrelerinde güvenlik sorunu var, onları da çocuklarımızla, ailelerle görüşerek öğle tatillerinde ailelerin bilgisi olmadan dışarı bırakmama, izinsiz çıkmama gibi bir önlem aldık. Tüm liseler bunu uyguluyor, şuanda genel itibariyle sorunları çok. Böyle test deneme sınavı ve akedemik başarıya yönelik bir şehir gördüğüm için biraz daha sosyal aktiviteler, etkinlikler için ağırlık vereceğiz. Çünkü çocukların ondan sonra bilgisayardan, telefondan başka dostları olmuyor. Biraz daha sosyal aktiviteler yapması lazım. Spor olabilir, sanatsal faaliyet olabilir, geziler olabilir, bunla ilgili çalışma olabilir” dedi.

– KODLAMA PROJESİ BAŞLATTIK

Kodlama projesini başlattıklarını bildiren Kızılkaya, şöyle devam etti:

“Geçen hafta 5. sınıflarımıza ve 9. sınıflarımıza kodlama eğitimi ile ilgili bir proje başlattık. Şuanda çalışıyorlar, pilotlama yapılıyor, 2 dönemde bazı okullarımızda ortaokul ve liselerimizde bilgisayar programlamasına başlangıcı olan kodlama dersine başlamış olacağız. Gönüllü tabi, bu isteyen öğrenci ve öğretmenler katılıyor, yabancı dil konusunda bazı okullarımızı pilot okul seçip orada 5 tane ortaokulumuzda yabanci dil ağırlıklı okullar oluştaracağız. 20-21 Ocak’ta bir çalıştay daha yapıyoruz. Adıyaman’ın gelecek vizyonu ilgili, eğitim vizyonuyla ilgili orada bütün herkes istediği herşeyi konuşabilecek bir ortam olabilecek. Her yerden konuşabilecek, hem stk’dan, hem belediyeden, hem siyasetten, hem eğitim camiasından ve illerden öğrencilerden herkezin olacağı bir çalıştay olacak ve orda tüm sorunlar konuşalacak, çözüm önerileri aranacak. Buradan çözüm önerileni ile yola devam edilecek”

– İNİVASYON MERKEZİN KURUYORUZ

Adıyaman’da inivasyon merkezini kuracaklarını aktaran Kızılkaya, “Şuanda yaptığımız kodlama eğitimi ingilizceye ağırlık veren eğitim ve zaten devam edilen projelerle beraber bir de inamasyon merkezi kuruyoruz. Türkiye’nin büyük sorunu olan inavasyonda bu şekilde Adıyaman’da kendi yerel polikatamızda çözmüş olacağız. Birşeyler üretmemiz lazım, bu çocukların bilgisayara karşı olan yeteneklerini kullanmamız gerekiyor. Teknolojiyle beraber dünyadaki gelişimleri takip ediyorlar. Zaten onlar daha iyi yerdeler bizden. Bu da inavasyonla gerçekleştireceğiz. Kurulacak atalyölerle tasarımlar yapıp, inavasyonlarını bundan sonraki aşamada nasıl kullanabileceğini öğrenecekler. Burası aynı zamanda proje eğitim merkezi olabilecek, orada proje üretilecek öğretmen arkadaşları gelip argede çalışan arkadaşlarımızla birlikte üretim yapacakları bir yer olacak. Bu şekilde devam edecek projeler. Şuanda bir demeçle değerlendirme programı kuruyoruz. Adıyaman’a hitap edecek bir birim. Bu da tüm sınavları ölçme değerlendirme uzmanları değerlendirip, okullarla, öğretmenlerle birebir konuşacaklar. Tek bir merkezden yönetilmiş olabilecek. İlçe kurumları, bütün merkezler, bütün okullar bu şekilde birliktelik sağlayacaklar. Biz okullar arasında bir yarış kabul etmyoruz çünkü okullar arası yarış çocuklar arası yarışı rekabeti ortaya getiriyor” şeklinde konuştu.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir