Mısır’daki Katliama Tepki Yağıyor

Mısır’da yaşanan katliamı kınayan Alevi kanaat önderi Hasan Doğan, yaşanan katliamın bir an önce durdurulması, askeri idarenin kaldırılması ve Mısır halkının özgür iradesi ile oluşacak bir yönetimin oluşturulması gerektiğini savundu.

“Darbeciler, insanlık suçu işleyerek, demokrasiyi ve sivil hükümeti, günahsız insanları çocukların kanıyla boğmaya, susturmaya çalışmakta” diyen Alevi kanaat önderi Hasan Doğan, “Bu katliamı seyredenler hatta buna demokrasi havası vermeye çalışanlar ve karşı çıkmayanlar tarih boyunca darbecilerle aynı oranda suçlu olacaklar” dedi.

“Mısır’da öldürülen küçük çocukların kanı sıçramış”

Mısır’da gün geçtikçe savaşın büyüdüğünü söyleyen Alevi kanaat önderi Hasan Doğan, “Mısırda ordunun asıl görevi kendi halkına silahlı saldırı yaparak onların ölmesine, yaralanmasına sebep olmak değil, bütün mısır vatandaşlarının hangi görüşte olursa olsun onların can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Fakat sözde Müslüman olan bu kişilerin Ramazan ayında katliam yapıp çocukları öldürmesi insanlık dışıdır, vahşettir. Darbeciler, insanlık suçu işleyerek, demokrasiyi ve sivil hükümeti, günahsız insanları çocukların kanıyla boğmaya, susturmaya çalışmaktadır. Bu katliamı seyredenler hatta buna demokrasi havası vermeye çalışanlar ve karşı çıkmayanlar tarih boyunca darbecilerle aynı oranda suçlu olacaklardır. Ayrıca Mısırdaki askeri yönetime destek veren Arap ülkeleri de bu insanlık dışı katliama maalesef ortak oldular. Aynı doğrultuda katliamı destekleyen batılı güçlerin eline yüzüne Mısır’da öldürülen küçük çocukların kanı sıçramıştır” şeklinde konuştu.

“Hatta buna darbe bile diyemiyorlar”

“Ateş edenin de vurulanın da aynı anda “Allahu Ekber” dediği Arap ülkelerinde maalesef kirli emelleri olan güçlerin senaryoları oynamaktadır” diyen Hasan Doğan, “Bu kirli güçler, Mısırdaki katliamı seyrediyorlar. Hatta buna darbe bile diyemiyorlar. Bu Müslüman dünyasına karşı batılı güçlerin düşmanlığıdır. Umarım Arap ülkeleri için kısa süre içerisinde barış ve kardeşlik havası yeniden hakim olur.  Başta Mısır’da olmak üzere dünyadaki bütün Müslüman kardeşlerimize yapılan ve temelinde insan kanı olan bütün saldırıları kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Yeryüzüne hakim güçler, maalesef hala suskun kalmayı tercih ediyorlar”

Hasan Doğan, insanlık dışı ve vahşet olarak nitelendirdiği katliamın, çağdaş firavunların işi olduğunu ifade ederek, “Mısır’da maalesef kelimenin tam anlamıyla, bir insanlık dramı yaşanıyor. Bu katliamın tek suçlusu yalnızca Mısır Ordusu değildir. Darbenin hemen ardından oraya adeta para akıtan, darbecileri kutlayanlar ve Mısır’daki duruma hala darbe diyemeyen zihniyet de en az katliamı gerçekleştirenler kadar suçludur. Bu olay da bize bir kez da göstermiştir ki Mısır’da meşru bir iktidarı kabul etmeyen ve Sisi’yi dost edinenler, demokrasi ve samimiyet sınavından geçememiştir. Yeryüzüne hakim güçler, maalesef hala suskun kalmayı tercih ediyorlar” diye konuştu.

Haber: Ömer Karakuş

Bu Haberi Gördünmü!

Ahmet Aydın’dan Diyarbakır Yolu Açıklaması

AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, çalışmaları duraklayan Kahta- Nissibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir