Müdür Çelik; “Engelli Olmak Asla Bir Kusur Olarak Görülmemeli”

10-16 Mayıs Engelliler Haftası Dolayısı İle Adıyaman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Fehmi Çelik Mesaj Yayımladı.

Çelik yayımladığı mesajda;  “Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi, medeni toplum anlayışının bir parçasıdır. Engelli olmak asla bir kusur olarak görülmemeli ve engelli bireylerimiz hiçbir zaman yaşama azmini yitirmemelidir.

Zira Engelli olmak kişilerin tercihi olmayıp her insan bir engelli adayıdır. Bunun bilincinde olarak, öncelikle kişiyi engelli konumuna düşürecek nedenlerin önlenmesi için gereken tedbirlerin alınması en önemli görevlerden biridir. Devletimiz, engellilerin sosyal hayata katılımlarını ve entegrasyonunu sağlamak için yerinde ve hızlı çalışmalar yürütmektedir. Devletimiz bu kapsamda engelli çocukların eğitimleri, tedavileri için resmi ve özel eğitim kurumlarının açılmasına destek olmakta, ağır engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları ortamlarda yakınları tarafından bakılmaları için bakım ücreti ödemekte, sosyal güvencesi olmayan engelli vatandaşlarımıza da aylık bağlamaktadır. Ayrıca engelli vatandaşlarımıza özel sektörde ve kamu kurumlarında iş imkânı veren düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Müdürlüğümüz, engellilerin sosyal hayata katılımlarını sağlamak için engelli çocukların eğitimleri, tedavileri için resmi ve özel eğitim kurumlarının açılmasına destek vererek, engelli vatandaşlarımıza yakınları tarafından bakılmaları için bakım ücreti, sosyal güvencesi olmayan engelli vatandaşlarımıza da sosyo-ekonomik destekler vermektedir. Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Alo 183 aile, kadın, çocuk, yaşlı ve engelli Sosyal Destek Hattı ile Alo 144 Sosyal Yardım Hattı’na vatandaşlarımız taleplerini, şikâyetlerini iletebilmektedir.

Ülkemizin en hassas ve önemli meselelerinden biri olan engelli vatandaşlarımızla ilgili duyarlılığın artmasına vesile olması dileğiyle, Engelliler Haftası’nı kutluyor, Tüm engelli vatandaşlarımızı, ailelerini sevgiyle ve saygıyla selamlıyor, kendilerine mutlu ve huzurlu bir ömür diliyorum.

Bilinmesini isteriz ki biz sadece Engelliler günü ve haftasında değil her zaman engelli kardeşlerimizin yanındayız.” Dedi. Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …