Müebbet İstenen Komutan, Beraat Etti

Adıyaman’da 15 Temmuz’daki darbe girişimi kapsamında tutuklanarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan dönemin İl Jandarma Asayiş Komutanı Gurbet Keskin 5’inci duruşmada beraat etti.

15 Temmuz darbe girişimi öncesi İl Jandarma Alay Komutanlığı’nda Asayiş Komutanı olarak görev yapan Yarbay Gurbet Keskin’in yargılanmasına devam edildi.

Adıyaman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 5’inci duruşmasına, 9 aydır tutuklu bulunan Gurbet Keskin, sanık avukatı Erol Aras ve yakınları katıldı.

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı, Keskin’in ağırlaştırılmış müebbet cezasıyla cezalandırmasını talep etti. Mahkeme heyeti ise, 9 aydır tutuklu bulunan sanığın beraat etmesine hükmetti.

Keskin, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yargılanıp beraat eden ilk sanık oldu.

Gurbet Keskin’in avukatı Erol Aras, ise beratın ardından sosyal medya üzerinden şu paylaşımda bulundu:” Adıyaman’da hakimler var. Darbeci ve FETÖCÜ iddiasından tahliye ve beraat. Yaşasın Adalet diye bağırmışım salonda. On ayı aşkın tutuklu müvekkili, beşinci celsede iki çocuğu ve eşine kavuşturduk. Çok yorulduk ama değdi. Darısı diğer masumların başına. Umudu asla kaybetmeyin.” Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, “Darbeye teşebbüs ve terör örgütü üyeliği” suçundan tutuklanan ve görevinden ihraç edilen Yarbay Gurbet Keskin’in beraatının Türkiye’de aynı suçtan yargılanan sanıklar içerisinde ilk olduğu ifade ediliyor.

Savcılık mahkemeden sanığın cezalandırılmasını isterken, mahkeme heyeti gerekçesini sonra açıklamak kaydıyla beraat kararı verdi.

Sanık Gurbet Keskin, Adıyaman 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki görülen davanın 2. duruşmasında, “Halkın üzerine ateş eden, meclise bomba yağdıran, özel harekat polislerine ateş eden ve Yunanistan’a sığınan kişilerle, benim FETÖ/PDY terör örgütü üyesi olarak yargılanmam benim için züldür. FETÖ’nün TSK’dan temizleyecek kişiler arasında iken, beni aynı yere koydular. Halka ıstırap olanlarla beni aynı yere koymayın. Beni bu ıstıraptan kurtarın. Genelkurmay’dan bana mesaj emri geldiğinde ben bu mesajın uygulama emrini vermedim. Ben bu mesaja direndim. Eğer darbe başarılı olsaydı onlar bugün beni yargılayacaklardı. Adıyaman’da 1 kişi dahi kışladan çıkmamış ise bunda benim emeğim büyüktür. Darbe gecesi öncesinde veya sonrasında benim 1 kişiyi aradığım tespit edilsin ben hiçbir şekilde savunma yapmayacağım. Bu suçlamaların adamı ben değilim. Benden darbeci çıkmaz. Batıdan güneş doğmayacağı gibi benden FETÖ’cü çıkmaz. Eğer bugün af çıkarsalar ben bu davadan aklanmadan çıkmak istemem” diye savunma yapmıştı.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Meslek Eğitimcileri Usta Öğreticiler Federasyonu Kuruldu

Meslek Eğitimcileri Usta Öğreticiler Federasyonu kuruldu. Adıyaman İl Temsilciliği açılışı gerçekleşti.   Türkiye genelinde meslek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir