Müftü Öztürkçü’den Taziye Ziyareti Uyarısı

“Yemekten Önce Yada Sonra Taziye Sahiplerine Başsağlığında Bulunmayın”

 Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, taziyelerde özellikle yemek vaktinde değil de yemekten önce yada sonra taziye sahiplerine başsağlığında bulunulması gerektiğini belirtti.

Öztürkçü, yaptığı açıklamada, taziyelerde komşuların bir birilerine destek olması gerektiğini vurguladı.

Öztürkçü, “Şimdi dinimize göre peygamber efendimiz (s.a.v) sünnetine göre yakını ölen bir insan masum ve kederlidir, sıkıntılıdır. Bu münasebetle dinimiz üç güne kadar böyle cenaze sahiplerine taziyede bulunmayı onları teselli etmeyi tavsiye etmiş bunları bize bir görev bir vazife olarak vermiştir. Bizde bunu bir vazife olarak görüyoruz ve bunu da böyle yapıyoruz. Bunun diğer bir boyutu da cenaze sahipleri mazlum, kederli, üzüntülü, sıkıntılı olmaları ve evlerinde belki kendilerine yemek pişiremeyecekleri düşünülerek cenaze sahiplerine onların ailesine komşuları yakınları tarafından yemek ikramında bulunulur. Bir nebzede olsa onlar bu üzüntüden kederden bu sıkıntıdan kurtarılmaya ve unutturulmaya çalışılır. Bu da sünneti seniyye uygun bir şeydir” diye konuştu.

Cenaze Ziyaretinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Taziye ziyaretinde uyulması gereken kuralları da açıklayan Öztürkçü, şunları kaydetti:

“Ancak üç gün içinde bu taziye giden Müslümanların komşularını dostlarını tanıdıkların dikkat etmesi gereken bir husus var. Tam yemek zamanında vaktinde taziye gitmek dolayısıyla orada uzun süre oturmak orada yemek beklemek yemek çok da uygun bir hareket bir iş değildir. Bu ekonomik bakımdan da yemek ikramında bulunacakları da sıkıntıya sokuyor. Dolayısıyla yemek verecek olanlarda taziye gidecek olanlarında buna dikkat etmeleri gerekir. Taziyede bulunacak olan Müslümanlar, komşular, dostlar mümkün mertebe yemek vaktinde değil de yemekten sonra yemek zamanından önce taziyede bulunur, tesellide bulunurlarsa daha uygun olur”

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir