MÜSİAD Sorunları Sıraladı

Adıyaman’ın en etkin sivil toplum kuruluşları arasında yer alan MÜSİAD ilin sorunlarının yer aldığı ve daha önce hazırladığı brifingi, bugün ilimizi ziyaret edecek olan Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın dikkatini çekmesi basınla paylaştı.

Çeşitli açılışlara katılmak için bugün Adıyaman’a gelecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sesini duyurmaya çalışan MÜSİAD Adıyaman Şubesi yönetimi, daha önce hazırladığı ve içinde ilin sorunlarının yer aldığı prifingi basınla paylaştı.

Adıyaman’ın zengin yer altı ve yer üstü zenginliklerine rağmen ekonomik olarak ülke ortalamasının altında olduğunu söyleyen MÜSİAD Adıyaman Şubesi Başkanı Şerif Yıldırım, Adıyaman’ın saklı kalan potansiyelinin harekete geçirilmesi için bazı önemli projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi. Adıyaman’ın mevcuttaki en büyük sorununun sanayideki istikrarsızlığı ve sulanabilir arazisinin yetersizliği olduğunu söyleyen Yıldırım, “İlimizi ziyaret ederek bir dizi açılışlar gerçekleştirecek olan Başbakanımız R. Tayyip Erdoğan’ın ilimize olan teveccühünü çok iyi biliyoruz. AK Parti iktidarı 11 yılda Türkiye’de çok önemli işlere imza atıldı. Ancak ülke genelinde yaşanan olumlu gelişmeler maalesef ilimize tam olarak yansıtılamadı. Halen birçok sıkıntıyla boğuşan Adıyaman’ın acil çözülmesi gereken onlarca sorunu bulunmakta. Bu sorunlara kısaca değinecek olursak en başta sanayi alanındaki sorunlar yumağından bahsedebiliriz. Son açıklanan teşvikte 5. bölgede yer alan ilimizde üstüne üstlük 5084 sayılı teşvik yasasının sona ermesi ve onun yerine getirilen yeni teşvik yasasının ise onun yerini dolduramamasından dolayı sanayicilerimiz soluğu 6. bölge illerinde aldılar. Bundan dolayı zaten fazla olan işsizlik daha da yoğunlaştı. İl genelinde 50 bine yakın Adıyamanlı çeşitli illere tarım işçisi olarak gitmekte. Ayrıca tütüne getirilen kotadan sonra yıllardır alternatif ürünün bulunamaması da tarımsal bir başka sorun. Üç tarafı sularla çevrili olmasına rağmen halen Adıyaman’da sulu tarımın yapılamaması da sorunların başında geliyor. Bunların dışındaki sorunlar ise; Gölbaşı ilçesine kadar gelen demiryolu ağının Adıyaman merkez ve Kâhta ilçesine kadar uzatılmasının istenmesine rağmen yılladır bu çağrıya kulak tıkanması, hatta ülkeyi demiryolu ağıyla döşeyen yetkililerin Adıyaman’a yapılacak olan yatırıma ‘imkansız’ gözüyle bakması, binlerce yıllık onlarca tarihi mirasa rağmen turizmdeki geriliğin bir türlü çözüme kavuşturulamaması ve Adıyaman’ın turizmdeki tanıtımının yeterince yapılamaması… Biz Başbakanımızdan bu sorunlara çözüm bulmasını istiyoruz” diye konuştu.

Bu Haberi Gördünmü!

MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Yıldırım, 17. MÜSİAD EXPO Fuarını Değerlendirdi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adıyaman Şube Başkanı Şerif Yıldırım, 17. MÜSİAD EXPO fuarını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir