Nasıl Değerlendireceği Önemli Bir Aşamadır

AK Parti MKYK Y.Üyesi Av. Mustafa Alkayış, Ergenekon davasını Adıyaman’ın Yerel televizyonu Mercan Tv’ye değerlendirdi.

Kapalı odaların mutlaka halkın denetimine açılması gerektiğini söyleyen Alkayış, “Darbe teşebbüslerinin araştırılması, soruşturulması hukukun üstünlüğü kuralının gereğidir. Ülkemiz tüm eksikliklerine rağmen demokrasi ile idare edilmektedir. Seçimlerle iktidar değişmektedir. Demokrasimizin tam ve kâmil manada işlemesi için, hukuk dışı yapıların yargı denetimine tabi tutulması gerekmektedir” şeklinde konuştu. Alkayış; “Kamuoyunda Ergenekon davası olarak bilinen dava da yerel Mahkeme kararını vermiştir. Şimdi hepimizin Yargıtay sürecini beklememiz gerekiyor. Yargıtay’ın filleri usul ve esas yönünden nasıl değerlendireceği önemli bir aşamadır. Çünkü Yargıtay’ın görüşü hem içtihat olmakta hem de herkes için yol gösterici olmaktadır. Bu nedenle Yargıtay sürecini herkesin beklemesi gerekiyor. Türkiye, 60 yıllık çok partili demokrasi tecrübesi ve 100 yıllık parlamento tecrübesi ile halk iradesinin artık kurumsallaştığı bir ülkedir. Bu aşamadan sonra demokrasimizi daha da güçlendirecek, birinci sınıf demokrasi standartlarına ulaştıracak adımları atmak zorundayız. Başta yeni bir Anayasa olmak üzere sivil, katılımcı, halka açık bir sistemi hep birlikte inşa etmek zorundayız” şeklinde konuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği seçimlerinin ardından bir açıklama yapan Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Mustafa Uslu, seçimlerin Türkiye için hayırlı olması temennisinde bulundu. Uslu: “Yılbaşından bu yana Türkiye’de Odalar ve Borsalar Birliği’nin camiası olan bütün 81 ilimizde seçimler yapılmıştı. Bizim odamızın seçimi 14 Şubat’taydı. Daha sonra Bakanlık tarafından bazı gerekçeler öne sürülerek ertelendi. Bilindiği gibi Mayıs ayı içerisinde 81 ilin oda ve borsa başkanlarının seçimleri gerçekleştirilmiş oldu. Temmuz-Ağustos ayı içerisinde de TOBB’un seçimlerinin yasal olarak yapılması gerekiyor. TOBB Türkiye’nin kalbi ve ekonomiyi yönlendiren camiadır. O açıdan baktığımızda Rıfat Hisarcıklıoğlu başkanımız bu işte bayrağı daha yukarılara çıkarmıştır. Son 10 yıldır görev yapan bir kişi olarak camiayı yücelterek daha iyi yerlere taşıdı. Türkiye’nin hem içeride hem dışarıda adeta ikinci Dışişleri Bakanı gibi bir çaba gösteriyor. Aynı zamanda ekonominin nabzını iyi tutan, reçetesini iyi yazabilen, tedavisinde devlete çok büyük bir destekçi konumunda olan bir başkanımızdır. Bu açıdan bizde bu camiaya bağlı olduğumuz için bizlerde taşrada bu işin takipçisi olmak zorundayız. TOBB’un seçimi yenilendi. Sayın Başkanımızla devam kararı alındı. Önümüzdeki süreçte TOBB olarak ekonomi üzerinde ciddi projelere imza atacağına inanıyorum” dedi.

“2023’teki ihracat hedeflerini yakalayacağız”

Dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına Türkiye’nin gireceğine değinen Başkan Uslu şunları söyledi: “Geçmişe rağmen ekonomi açısından ihracat rakamlarının 2023’te 500 milyarlı rakamları yakalamak açısından son derece önemsediğimiz bir süreci yaşıyoruz. Bu konuda da üretici olarak bu rakamları yakalayacağız ihracatımızı ve istihdamı arttıracağız. Türkiye’nin birinci sorunu haline gelen cari açık denilen belayı ortadan kaldıracağız. İnşallah bütün bunlar TOBB’a kayıtlı üyeler tarafından yapılan Türkiye’nin ihracatının yüzde 92’si bizlere kayıtlı olan üyeler tarafından gerçekleştirilmektedir. İşimiz elbette zordur ama biz Türk Milleti olarak zoru başaran bir milletiz. Bütün bu olumsuzluklara rağmen Türkiye’de ekonomi ayağını her zaman bütün dünya ülkelerine karşı daha canlı tutacağımıza olan inancımızı koruyoruz. 2023 hükümetimiz tarafından konulan hedefte dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına Türkiye’nin girmesi çabası vardır. Bunları adım adım gerçekleştireceğiz. Bunları gerçekleştirmemiz kolay değil. Kendimizi işimize vermemiz lazım. Daha çok mesai harcamamız lazım. Aksi taktirde küresel ekonominin getirdiği dezavantajlar vardır. Bunlar çok kolay bir şey değil. Bugün dünyanın öbür tarafı olan Çin’de bile tekstil işiyle uğraşan bir iş adamı Türkiye’deki iş adamına rakip olabiliyor. Acımasızca bir rekabet ortamı vardır. Böyle bir ortamda ayakta kalmak, ihracatı arttırmak kolay olmasa gerek. Yine altını çizerek söylemek istiyorum biz zoru başaran bir milletiz. Biz bunu başaracağız ve konan hedeflere adım adım yaklaşacağımızdan hiçbir kuşkumuz yoktur. Bütün olumsuzluklara rağmen özellikle bölgemizde komşu ülkelerle olan münasebetlerin son zamanlarda bozulması, iç savaşların yaşanması bütün bunlara rağmen bu işin üstesinden geleceğiz.”

Bu Haberi Gördünmü!

Müdür Tünçmen’den  İHH’ya teşekkür 

Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü İnsani Yardım Vakfı(İHH) Kahta temsilciliği yönetim kurulu üyelerini makamında kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir