Ne Heykelcik, Ne Halı Nede Pestil Adıyaman Kavurması Avrupa’ya İhraç Ediliyor

 

Adıyaman’ın yöresel tatlarından olan ve özellikle de köy yerlerinde yapılan “ev kavurması” diye bilinen “topak kavurma” artık yurt dışına da ihraç edilmeye başlandı.

Bir dönem gerek ilimize gelen üst düzey bürokratlara gerekse de turistlere takdim edilen nemrut heykelciği, el dokuması halı ya da pestil ve kömbenin yerini şu günlerde Adıyaman kavurması almış görünüyor. Kavurma üreticisi Zeynal Dinç, Almanya, İsviçre ve İsveç’te yaşayan Adıyamanlı Türk vatandaşlara her yıl yüzlerce kilo kavurma gönderdiğini belirterek son günlerde Kanada’dan da kendisine sipariş geldiğini söyledi.

Kanada’da yaşayan Türklerin Adıyaman kavurmasına merak saldıklarını ve buradaki lezzeti orada bulamadıklarını belirten kavurma üreticisi Zeynal Dinç “ son olarak Almanya’da yaşayan Adıyamanlı bir aile bana yüz kilo kavurma siparişi verdi. Şu an onun hazırlıklarını yapıyoruz. Diğer Avrupa ülkelerinden de siparişler alıyoruz zaman zaman. Ancak en çok sipariş Almanya’da yaşayan vatandaşlardan geliyor. En son Kanada’da yaşayan bir arkadaşımız bizlere kavurma siparişi verdi. Elli kiloya yakın kavurma yaparak kendisiyle birlikte Kanada’ya götürmek üzere yola çıktı” dedi.

Adıyaman kavurmasının tadının ve kıvamının sadece bazı doğu illerinde olduğunu belirten Dinç, “Hakkari ve Van gibi illerde de bizim kavurmamız yapılıyor ancak bizim kavurmanın tadı bambaşka. Gerek kullanılan et gerekse de kuyruk yağı ile yapılan kavurma işlemimizin sayesinde tarifi imkansız bir lezzet çıkıyor ortada. Burada önemli olan hak hukuk gözeterek güzel et kullanmaktır. Tabi bunun pişirmesi de mesele. Herkes yapamaz” dedi.

Kavurmanın yapımıyla ilgili de açıklamalarda bulunan üretici Zeynal Dinç “ Öncelikle bir süre ısıttığımız tavaya etin kendi iç yağını koyuyoruz. Yağ bir süre eridikten sonra kuzu etini tavaya alıyoruz ve etleri yaklaşık 7-8 dakika harlı ateşte pişiriyoruz. Biraz kavrulduktan sonra etin lezzetini ve besin değerini artırması için tüm bir soğan koyuyoruz. Soğanı doğramıyoruz çünkü kavurma uzun sürede pişeceği için dağılacaktır. Tüm soğan, hem kokusunu hem de lezzetini ete verecektir. Et yemeklerinde tuz ve baharatlar en son eklenmelidir. Tuz eti sertleştirebilir ve suyunu çektirir. Etimizi harlı ateşte biraz kavurduktan sonra ocağın altını biraz kısıyoruz. Sonrasında acıyı seviyorsak biraz pul biber ve defne yaprağı ekliyoruz. Defneyaprağı hem kuzunun kokusunu alacaktır hem de lezzetini artıracaktır. Biraz da kekik ekliyoruz. Etimizi altı kısık yumuşayana kadar pişiriyoruz. kavurmamız servise hazır hale geliyor. Dana kavurmanın iyi pişmesi için 1 bardak su konulmalı. Dana kavurmanın da benzer şekilde yapıldığını dile getiren Dinç, ancak dana kavurmaya bir bardak su eklenmesi gerektiğinin altını çizdi. Dinç, “Dana etlerimizi biraz kavurduktan sonra içerisine 1 bardak su ekliyoruz. Dana etinin pişme süresi daha uzundur. O nedenle su eklemek gerekiyor”  dedi.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Yıldırım, 17. MÜSİAD EXPO Fuarını Değerlendirdi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adıyaman Şube Başkanı Şerif Yıldırım, 17. MÜSİAD EXPO fuarını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir