Ne Yana Dönsem Sıkıntı.

Geçenlerde yeni açılan yoldan Malatya’ya gittim.

Sırtını Çelikhan’a dayamış Çat Barajından kanallarla Malatya Yazıhan Ovasına yani 50 kilometreden daha uzun mesafeye suyun gittiğini ama beş metre gerisindeki Bulam Ovasına suyun verilmediğini bir kez daha gördüm.

Bunu daha önce de biliyordum ama gözümle görmem beni daha fazla etkiledi.

Adıyaman’a çeşitli isimler veriliyor; “huzurun başkenti”, “medeniyetler kavşağı kent”, “turizm kenti” ve daha birçok isim.

Turizmciler,”turizm kenti Adıyaman’da tek bir kokartlı rehberimiz yok” diyorlar.

Dağ taş tarih, yer altından mozaik fışkırıyor, ne yapacağımıza karar veremiyoruz; elimiz ayağımız dolaşıyor.

Hacı Abuzer Baba Türbesinin onarılması” isteniyor!

Anılan türbenin önünden defalarca ben de geçtim hakikaten perişan durumda ve yıkılmak üzere.

Hacı Abuzer Babanın sabrını test edercesine, türbesine hırsızlar giriyormuş!

Hacı Abuzer Babanın türbesini geçer geçmez tarihi Meryem Ana Çeşmesinin yarı bedenine kadar toprağa gömülü olduğunu görürsünüz.

Oysa yıllar önce o çeşme gürül gürül akardı ve vücudunda yaraları olan Adıyamanlar bu çeşmenin suyu ile yaralarını yıkar ve bu suyun yaraları iyileştirdiğine inanılırdı.

Sonra defineci hırsızlar, çeşmenin etrafında hazine aradılar, hemen yanından geçen yolun toprağı o güzelim çeşmeyi kullanılamaz hale getirdi.

Meryem Ana Çeşmesini, Çırçır Pınarını, Hacı Ahmet Çeşmesini ve Adıyaman’ın her girişinde bulunan tüm tarihi çeşmeler kaderlerine terk edildi, kimi yıkıldı, kimi kurudu ve kimi de yer ile yeksan oldu.

Turizm kenti, huzurun başkenti, medeniyetler kavşağı, tarım memleketi Adıyaman isimleri bende “birileri bizimle dalga geçiyor” algısı yaratıyor.

 

 

Bu Haberi Gördünmü!

Esnaf Dediniz De

Zaman zaman zanaatlarla ilgili haberleri gazetelerde okuruz. Falanca meslek son zamanlarını yaşıyor, falanca zanaatın son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir