Nemrut Heykelleri Korunmaya Alınmadı…

Kommagene Krallığı’na ait devasa kral ve tanrı heykellerinin bulunduğu, dünyanın 8’inci harikası olarak kabul edilen Adıyaman’ın Kahta İlçesi’nde bulunan 2 bin 150 metre yükseklikteki güneşin doğuşunun en güzel seyredildiği yer olan Nemrut Dağı, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

Bünyesinde barındırdığı birbirinden kıymetli kültür varlıklarıyla adından sıkça söz ettiren Nemrut Dağında gözden kaçan bir şeyler var. Nemruttaki heykeller yavaş yavaş kırılarak eriyor. Gündüzleri sıcak geceleri ise oldukça soğuk olan Nemrut dağında fiziksel çözünmeler meydana gelirken, oluşan tehlikenin oldukça büyük olduğu görülüyor. Özellikle Atatürk Barajı’nın yapımıyla değişen iklim şartları, heykellerin üzerinde çatlaklar oluşmasına neden oldu. Yaz mevsiminde gerginleşen Kış mevsiminde ise şiddetli soğuk, kar, yağmur ve doludan dolayı parçalanan heykeller kültür varlığımızın sonunu gösterir nitelikte.

2206 metre yükseklikteki heykellerde meydana gelen aşınmalar gözlerden kaçmazken, kültür bakanlığı ve ilimiz kültür müdürlüğü yetkililerinin bu konuda nasıl bir tedbir alacakları merak ediliyor. Bir dönem gündeme gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ODTÜ arasında gerçekleştirilen protokol gereğince Nemrut’un artık özel yöntemlerle korunacağı konusu da askıya alınmış görünüyor. Kahta’da bulunan ve UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Nemrut Ören Yeri’ndeki dev tanrı heykelleri, nanoteknolojiyle üretilmiş kumaş kullanılarak hazırlanacak kılıflarla korunacaktı ancak bu proje de hayata geçirilemedi.

Bunun üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ODTÜ arasında, önceki yıl ‘Kommagene -Nemrut Koruma ve Geliştirme Programı’ anlaşması imzalandı. 2010 yılına kadar devam edecek çalışmaları yürüten ekibin başkanlığını yapan ODTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Neriman Şahin Güçhan, heykellerdeki tahribatı en aza indirmek için gayret gösterdiklerini söylemişti. Hala bir çalışma yok. İnsanlar merakla bekliyor!

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir