Nemrut Milli Parkına İki Seyir Terası

Dünyanın 8. Harikası olarak adlandırılan ve 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine alınan Nemrut Dağı’na bakan Nemrut Dağı Milli Parkı sınırları içerisinde iki ayrı noktadaki Doğa Koruma ve Milli Parklar Adıyaman Şube Müdürlüğü tarafından iki seyir Terası yapıldı.

FIJET tarafından Altın Elma ödülüne layık görülen ve dünyanın 2 bin metre yükseklikteki tek açık hava müzesi olan Nemrut Dağı ve çevresindeki turizm yatırımları devam ediyor. Tarihi Kommagene Krallığının aile Mezarlığı olan Karakuş Tümülüsünü doğusunda Kahta Çayı Kanyonuna bakan tepede ve Kahta Çayının doğusundaki Askeran Köyü kuzeyindeki tepede ağaçtan birer seyir terası yapıldı.

Yerli ve yabancı turistler Doğudaki seyir terasında teleskopla yöredeki keklikleri,Eski Kahta Kalesini, Kahta Çayı Kanyonunu, Kahta Çayı yatağını, Karakuş Tümülüsünü ve Nemrut Dağı’nı yakından izleme imkanı bulacak. Doğudaki seyir terasından ise tarihi Cendere Köprüsü civarı, Atatürk Baraj Gölü ve çevrede yaşayan Dağ Keçilerini izleyebilecek.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Adıyaman Şube Müdürlüğü tarafından yapılan seyir teraslarına birer teleskop konulacak. Teeskoplar jeton veya madeni para konularak hizmet verecek. Son zamanlarda Doğa Koruma ve Milli Parklar Adıyaman Şube Müdürü İsmail Kozan’ın yaptığı çalışmalar turizm sektöründe sevinçle karşılandı.

Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir