Nemrut’a Turist Akını

Adıyaman’da, devasa kral ve tanrı heykellerinin bulunduğu 2 bin 206 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı, sıcak havaya karşın Ramazan Bayramı’nda yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı.

Bayram turları ile Adıyaman’a gelen yerli ve yabancı turistler, zorlu bir yolculuk sonrasında tanrı heykellerini görmek için Kahta İlçesi’nde bulunan Nemrut Dağı’na çıkıp, Ören yerlerini gezdi. Tırmanışı yürüyerek gerçekleştirenler çoğunlukta olmasına karşın, bazı turistlerin de zirveye katır sırtında ulaşmayı tercih etmesi dikkat çekti. Nemrut’a ilk kez gelen turistler, sıcak hava nedeniyle güneşin doğuşunu ve batışı ile bölgenin tarihi ve doğal güzelliklerini yakından görme fırsatı buldukları için çok sevinçli olduklarını dile getirdi.

Ramazan Bayramı dolayısıyla otellerinde doluluk oranının yüzde 100’e ulaşıldığı bildirildi. Dünyanın 8’inci harikası olarak bilinen, Unesco tarafından Dünya kültür Mirasları arasında yer alan ve bayramla birlikte hareketlenen GAP turları ile ziyaretçi akınına uğrayan Nemrut Dağı’na gelenler bol bol fotoğraf çektiriyor. Devasa kral ve tanrı heykellerinin arasında güneşin batışını izlemek için gelen turistler Nemrut Dağı’na hayran kaldığını belirterek, “Geçmişte bu heykeller nasıl yapıldı ve buralara nasıl çıkarıldı bilmiyoruz ama Nemrut çok güzel bir yer. Geldiğimiz için ve bayramı burada geçirdiğimiz çok mutluyuz” dedi.

Turistler, 2206 metre yükseklikte zirvede yanlarında getirdikleri şarapları içerek eşsiz bir güzellikteki güneşin batışını izleyip hatıra fotoğrafı çektiriyor.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman Turizmine Büyük Ödenek

Adıyaman’da Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesi ile Adıyaman turizmine 7.7 milyon Euro’luk destek sağlanacak. Adıyaman’da Turizm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir