“Nerede O Günler”

Bir dönem Kommagene Uygarlığı’nın beş büyük kentinden birisi olan Perre Antik Kenti’nde yerel imkânlarla sürdürülen kazı çalışmalarında görev alan Pirin sakinleri şu günlerde boş boş oturmanın sıkıntısını yaşıyorlar.

Güz dönemi kazılarının devam ettiği dönemlerde Müze ve Kültür Müdürlüğü tarafından görevlendirilen ve belli maaş ile sigortaları yapılan Pirin Köyü sakilerinden Ahmet Sitil kazı çalışmalarının son 3 yıldır yapılmamasının istihdama da sekte vurduğunu söyledi.

Yaklaşık iki ay süren ve 30’a yqakın Pirinlinin çalıştığı kazıların bu sezon yapılabilme ihtimalinin kalmadığını ancak yeterli ödenek gelmesi halinde kazı çalışmalarının başlaması gerektiğini belirten Pirinliler “Bizler için iş ve aş veren bir projeydi. Çok memnunduk. Hem ilimizin tarihi güzellikleri gün yüzüne çıkıyordu hem de 30’a yakın insan buradan ekmek yiyordu” dediler.

İşsizliğin kol gezdiği ilimizde, ekmeklerini kazı yaparak, taş kırarak ve arama işlerine yardımcı olarak çıkaran Pirin Köyü sakinlerinden Hacı Karaca, Yaşar Okçu, Recep Sitil ve Kadir Kaya; hallerinden o dönem oldukça memnun olduklarını ancak kazı çalışmalarının ardından sıkıntıya girdiklerini söylediler.

“ Burada akşama kadar çalışıp en azından ekmek paramızı çıkartıyorduk. Normalde işsiz geziyoruz. Güz dönemi kazılarının başlamasıyla birlikte devletimiz bize iş veriyordu. Bizde bizlere sahip çıkan insanların yüzlerini kara çıkartmamak için çalışıp ekmek paramızı kazanıyorduk” diyen Pirinliler sigorta dahil yaklaşık bin lira maaş aldıklarını sözlerine eklediler.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir