NEYİN BAYRAMI-2

“Bayram;İnsanların, kendilerinde var olan “maddi ve manevi” tüm zenginliklerini paylaşmak adına birbirleriyle(kalben,ruhen ve bedenen yaklaşıp/kucaklaşarak- sevinç ve hüzünle sarılıp) bir can ve bedende buluşup/hemhal olmak refleksidir.. .Bunun başka bir ifadesi de(kederde/kıvançta)bir olmak ve var olan nimeti-bedelsiz ve erdemlikle paylaşmaktır..”Bu erdemi yaşayan ve yaşatana aşk olsun!

BAYRAM
Bir seher vaktinde uykudan kalkıp,                                                                                                             “İLAHİ ALEM’E” bakmaktır bayram;                                                                                                                 Ve dönüp-mihrap’ta huzura çıkıp,                                                                                                                  O Sırrı ruhuna takmaktır bayram..

Bayramdır insanla melek ve Cin’e,                                                                                                        “MİRAÇ’A BURAKSIZ ÇIKMAKTIR BAYRAM”;                                                                                                         Dört mevsim/her iklim-Mağripten Çin’e,                                                                                               Yürekten-duraksız çakmaktır bayram..

“SADECE MEKKE’DE VE HAC’DA DEĞİL,                                                                                                              HAKKA ÖMÜR BOYU AKMAKTIR BAYRAM;                                                                                                                ON SEKİZ ALEM’DE VE SAC’DA DEĞİL,                                                                                                               NEFSİNİ KENDİNDE YAKMAKTIR BAYRAM”..

Hayrı’ndan; RABBİN’İ- emin bilerek,                                                                                                             Her kul’a sarınıp sıkmaktır bayram;                                                                                                     Şerri’nden; elini “ALLAH!” diyerek,                                                                                                       ŞEYTANIN GÖZÜNE SOKMAKTIR BAYRAM..

YOL VERİP-İÇİNDE DURAN İBLİS’E,                                                                                                              TÖVBENİ EKLEYİP-SÖKMEKTİR BAYRAM;                                                                                                          VE SANA SESLENEN “İLAHİ” SES’E,                                                                                                               YÖNELİP-DERDİNİ DÖKMEKTİR BAYRAM..

(İHB-11.Kasım.2011-Adıyaman)                                                                                                           NOT;Her an-ı zamanınız bayram olsun!
Sevgilerimle..(07.11.2011)

 

 

30 AĞUSTOS??
Bu gün/İstanbul’da hava puslu zemheri günlerini anımsatıyor;Bu güne Yaz sonu demeye bin şahit gerek..
Galiba biz,tarihe yeni bir not düşürmek adına MALAZGİRTLERİ meydanlara sürüp,DUMLUPINARLARI da salonlara sığdırmaya çalıştıkça”;sanıyorum;Ne Mevsimlerin o eski özgün “MEVSİMLİK” halleri kalıyor iklimlerinde,ne de o gür sesli Sakaryaların coşkun ve özgür “SAKARYA’LIK” halleri akıyor ülkemin meydanlarda..

Evet..

Bilmemiz gereken şudur ki!

-26 Ağustos 1071/Malazgirt muhasara Ve muharebesi,bir milletin başka bir milletin topraklarını(Bizans/Anadolu coğrafyasını) zapt ederek-kendine yurt yapmasıdır,

-26/30 Ağustos 1922/Muharebeleri de,başka ülkeler(Kapitalist/Batı emperyalist devletlerinin desteklediği/Yunanistan) tarafından-yok edilip tarihten silinmek üzere muhasara edilenbir ülkenin(Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin) buna karşı başlatmış olduğu-topyekun bir silkiniş ve kurtuluş savaşıdır..

Yani..

Bazen,“İğneyi kendimize batırdıktan sonra,çuvaldızı başkasına batırmaya..” çalışalım bence..Allah korusun,Yunanistan’ın bu savaşı kazandığını ve her yıl da onu coşkuyla kutladığını bir düşünelim;Nice olurdu-bugünkü halimiz??

Ve yani..

Düşman da olsa;”Başkalarının mağduriyeti üstüne sevinç ve coşku bina edilmemeli.”.

Her neyse..
Demek ki!
İnsanların hayalleri değiştikçe,Mevsimlerle (eski) Resimlerin halleri de değişiyormuş; Allah Ülke yöneticilerine akıl ve feraset, aziz milletimize de sabır ve sebat ihsan eylesin..
Ne diyelim!
Kutlu ve umutlu olsun;Şehitlerimizin ruhu şad,mekanları cennet olsun.

VEYL OLSUN;BANA/SANA VE ONLARA..

Ne güzel;Bu yıl iki Bayramı/30 Ağustos Ve Kurban Bayramını bir arada idrak ve ihya edeceğiz.. 

Edeceğiz lakin!                                                                                                                       Bakıyoruz ki;Bu ahvalde,güzel ülkemin afakını ayrılıklar,insanının yüreğini de korkular sarmış sanki..Liderlerimiz sevgi ve muhabbetle dönüp,sarınarak-birbirlerinin yüzüne karşı konuşacakları yerde,başka-başka yöne doğru bakıp konuşuyorlar nedense..
Halbuki!                                                                                                                                  Ne kadar da umutlanmıştık bir yıl önce;Bizzat Liderlerimizin-sevgiyle oluşturduğu “Yenikapı ruhuyla”..
Peki,ne oldu ki-bir daha anılmamak üzere rafa kaldırdık biz o ruhu?
Üstelik!                                                                                                          “Aramıza;Ulaşılıp/aşılmaz kalın duvarlar da örerek.”.
Bence “Millet için” değişen hiç bir şey olmadı,çünkü;Hala o “Barış ve kardeşlik” ruhuyla-dipdiri ayakta duruyor milletimiz..
O halde..
Sorun yöneticilerimizle onlara-makam korkusuyla hiç ses çıkar(a)mayan aydın geçinen kesimlerdedir..

Halbuki!

Etrafımız saran,emperyalizmin de körüklediği ve bize de sıçraması muhtemel olan korkunç bir ateş çemberinden geçiyoruz ve üstelik;Bizden başka-Bir dostumuzda kalmadı yanımızda/yöremizde..

Yani..
“Bu kadar da duyarsızlık olmaz ki;Onlarla beraber,konuşması gereken sivil toplumun/kanaat önderleriyle Allamesi,Sanatçısı,Yazarı/Çizeri ve geniş halk katmanları da duyarsızlaştı-Üzüm üzüme baka/baka kararır!. misali”

Buradan Onlara Ve İlgililere şunu demek istiyor ve diyorum..
Veyl olsun Sizler!
Alimine/Allamesine,Arifine,Hacısına/Hocasına veyl olsun bu ülkenin,
Veyl olsun!
Yazarına/Çizerine,Edibine/Şairine-Ozanına,
Veyl olsun!
Sanatçısına/Şarkısına-Türkücüsüne..
Veyl olsun!
Bana/Sana-Ona Ve de Onlara veyl olsun..
Yüreği vatan ve millet aşkıyla çarpanlara selam olsun..

İKTİDAR?

Bana göre-iktidar ateşten bir gömlektir,lakin kimilerine göre de büyülü-altın bir gömlektir ki;Onu giyenin ufkuna-her şeyle herkesin de kolaylıkla alınıp/satıldığı,bol nimetli-dünyevi bir panayır serilir..
Evet,serilir ancak!
Girenlerin-orada kaldıkları süre içinde çok değerli olduklarını ve fakat oradan kendi istekleriyle ayrılanlarla ya da bizzat-gönül verdikleri-kendi iktidar kurumu tarafından zorlanarak ayrılanların-bir daha asla anılmamak üzere;Değersizleştirildiklerini de unutmamaları gerekir..
Yani..
Acılı yiyen sancılı kusar;Bu da benden bir nush-u nasiha olsun-O ateşli gömleği giyenlerle onu giymeye hazırlananlara..

AYASOFYA???
Soru şu;”Ayasofya ibadete açılmalı mı?”

Îslâm tarihine bakıyoruz ki!
Allâh’ın Resūl’ü Hz.Muhammed(ass) efendimiz,kendisine peygamberlikle vâhiy geldiği zaman;önce insanları-Allâh’ın dinine davet ederek ve onlara dinin akaidini(Emir ve Yasaklarını) tebliğ edip öğreterek-hayata geçirdikten sonra da, islâm’da cemaat ve cemaatleşmenin önemine binaen-Namaz kılınmak üzere bir mescit inşa ettirmiştir ancak..
Evet..
Söyler misiniz,son bir kaç yıldan beri milletçe muhatap/muzdarip olduğumuz ulusal ve uluslararası çözümler bekleyen bunca problem ve badireye rağmen Ülkemizin 1.önceliği; “Ayasofya’nın” yeniden-Cami’ye dönüştürülerek ibadete açılması mı olmalıdır?

Yani..
Müslim Ve Gayrımüslim;Herkes elini vicdanına koysun,ona göre konuşsun..

Yoksa..
“Bu, gündemi saptırmak değil de, neyin sapıtıp/saptırmasıdır ki..! Demeye devam edeceğim..
Yahu!
Yüce Allâh Bize;”Ben size-Yeryüzünü bir mescit hükmünde yarattım..” demiyor mu neyinize yetmiyor koskoca dünyanın gep geniş yüzü-sığmaz mısınız? Korkunuz bu mu;Yere/göğe sığmamak mı yoksa..
Evet..
İstiyorsanız Sultanahmed’e gidin diyeceğim lakin;Sizin derdiniz/amacınız öyle camiye-namaza/niyaza falan gitmek değil ki!!
Ne denir ki..
Gözünüzü toprak doyursun;İnsanların kafasını-Sanal gündemlerle doldurup karıştırmaktan başka neye yararsınız ki-Sizler..
Allah,muradınız ne ise;onu versin,hem de gözünüz doyuncaya kadar..

SON/SÖZ;

“Bayram gelmiş neyime;Anam/Anam garibem..”

İnsanı kendi ülkesinde garip ve çaresiz bırakanların-Topuna birden;Veyl olsun!

Sevgilerimle..

Bu Haberi Gördünmü!

YENİ SİSTEM’E YENİ ANLAYIŞ VE HEDEFLER GEREKİR..

“Aşktır benim hakikatim;Bulmaya geldim dünyaya..” Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan yeni-KHK’ye göre-Camilerde yardım toplama işine kısıtlama getirildi.. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir