O Proje Adıyaman’a Can Suyu Olacak

“Adıyaman’ı Susuzluktan Kurtaracak Koçali Barajında dolusavak imalatları tamamlanmış, derivasyon tüneli tamamlanmış ve su geçişi sağlanmıştır.”

 

DSİ Adıyaman’a yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Adıyaman’da son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynuyor.

DSİ’den yatırımlara ilişkin yapılan açıklamada, şu bilgiler verildi: “DSİ olarak Adıyaman’da son 14 yılda 1baraj 1 gölet inşa ettik. Toplamda 2 milyon m³ biriktirme hacmine ulaşıldı. 2003 yılından bu güne kadar 298.937 kişinin ihtiyacını karşılayacak olan yıllık 33 milyon m3 içme suyu temin ettik. Bununla birlikte 111,120 dekar araziyi sulamaya açtık. 2003 yılından bugüne kadar 4 sulama tesisi tamamlanmış olup, sulamaya açılan arazilerden çiftçilerimize yıllık 44 milyon TL zirai gelir artışı sağladık ve 42 adet derenin ıslahını tamamladık. 41 adet yerleşim yeri ve 6.790 dekar arazi taşkınlardan korunmuştur”

– BARAJ İNŞAATLARI

Baraj inşaatlarına ilişkin verilen bilgide ise “Bu kapsamda Adıyaman merkez Çelikhan sınırları içerisinde temelden yüksekliği 124 metre297 milyon m³  su biriktirme hacmine sahip, ön yüz beton kaplama kaya dolgu tipinde inşa edilen Koçali Barajı; Adıyaman İlinin doğusunda Kahta ilçesine kadar olan ve güneyde Atatürk Barajı rezervuarı ile sınırlanan yaklaşık 187.070 da tarım alanının sulanması, 38,7 MW kurulu güç ile 107 GWh enerji üretilmesi, 32 hm3/yıl (1,0 m3/s) Adıyaman iline içme suyu temini sağlayacaktır. Projede öncelikle Baraj İnşaatı, tamamlanmasına müteakip Sulama Ana İsale Hattı, Sulaması, Hes Tesisleri ve İçme suyu tesisleri yapılacaktır. 16.05.2017 tarihinde Adıyaman Koçali Barajı İçme suyu Tesisleri Proje Yapım İşi Sözleşmesi DSİ 20. Bölge Müdürlüğümüzce imzalanmış ve 02.03.2018 tarihinde DSİ Genel Müdürlüğümüzce teknik rapor onaylanmıştır. Adıyaman Koçali Barajı Su Temini Projesi Master Plan ve Koçali Barajı Fizibilite Raporu kapsamında proje hizmet alanı olarak belirlenen yerleşimlerin uzun vadeli içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılamak için Koçali Barajı rezervuarından alınacak suyun önerilecek arıtma tesisine iletilmesi için gerekli ana isale hattı ve bu suyun arıtıldıktan sonra mevcut içme suyu sistemine entegre edilmesini sağlayacak depo bağlantı hatları ile bu hatlar üzerindeki sanat yapıları, depolar, ihtiyaç durumunda terfi merkezleri ve arıtma tesisinin yerinin belirlenmesi amaçlanmıştır” denildi.

– FİZİKİ GERÇEKLEŞME :YÜZDE 31

Baraj inşaatında fiziki gerçekleme seviyesine de değinilen açıklamada, “Çalışmaları aralıksız devam eden Baraj inşaatında dolusavak imalatları tamamlanmış, derivasyon tüneli tamamlanmış ve su geçişi sağlanmıştır. Toplam uzunluğu 1370 metre olan Bulam tünelinde 175 metre delgi yapılmış ve kaya ocağı yolunu 3000 metresi tamamlanmış olup çalışmalar devam etmektedir. Kaya dolgu imalat çalışmaları önümüzdeki yılda tamamlanması planlanmaktadır. Tüm Proje tamamlandığında ülke ekonomisine yıllık 96.244.688 Milyon TL(2018 BF.)katkı sağlanması hedeflenmektedir. Baraj inşaatı Projesinin bitiş tarihi 26/10/2019 olup, toplam maliyeti: 165.000.000 TL dir” ifadelerine yer verildi.

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman’da Adnan Menderes anıldı 

AK Parti Adıyaman Teşkilatı Adnan Menderes’in idam edilişi ile ilgili basın açıklaması yaptı. AK Parti …