Odun Kömür Yerinde Saydı Yoksul Sevindi

 

Kış mevsimine yaklaşılmasıyla birlikte havaların soğuması, oduncu esnafını harekete geçirdi. Kışın soğuğunda ısınmak amacıyla odun almak isteyen vatandaşlar, oduncular pazarındaki işletmeleri tek tek gezerek hem kalite hem de fiyat kontrolü yapıyor.

Odunun tonu 300-350, kömürün tonu 450-500 lira arasında değiştiği bildirildi. Bu yıl odun satışlarında yüzde 15 zam uygulanırken, kömür fiyatında düşüş yaşandığı görüldü.

Fiyatları uygun bulan vatandaşlar yine de alım gücü olmayan insanların odun ve kömür almakta çekindiklerini ifade ederken, fiyatın biraz daha düşmesi gerektiğini belirtti.

Oduncular pazarında kuru bir hareketliliğin yaşandığını ve bu hareketliliğin beklenen getiriyi sağlamadığını kaydeden oduncu esnafından Abuzer Fidancı, fiyatlarda artışın az olmasına rağmen satışın da az olduğunu belirtti. Satışların azalmasın da doğalgazın bir faktör olmadığını belirten Fidancı, doğalgazın temiz ve kullanılışlı bir yakıt olduğunu, ancak evleri tam anlamıyla ısıtmadığını söyledi. Doğalgaz için Adıyaman’ın alt yapısının hazır olmadığını anlatan Fidancı, Türkiye’deki yakacak odun eksikliğinin de bulunduğunu sözlerine ekledi.

Tonu 540 lira olan kömüre yoksul vatandaş değil almak elini bile uzatamazken, mevcut fiyatlarla dar gelirli vatandaşların yıllar öncesine dönerek “tezek” yakması bekleniyor.

Oduncular sitesinde esnaflık yapan vatandaşlar kömür fiyatlarının geçen yıla oranla 35-40 lira zam aldığını belirterek kasım ayına girilmesine rağmen tonlarca kömürün hala yerinde kaldığını söylediler. Yoksul vatandaşların kömür almak için kömürcüler sitesine değil uğramak yanından bile geçmediğini belirten esnaflar, bu gidişle hem dar gelirli vatandaşları hem de kömürcü esnafını zor günlerin beklediğini belirttiler. Havaların soğumaya başlaması, gerek kalorifer gerekse de soba yakıtına ilgiyi arttırması beklenirken, çoğu vatandaşın hala odun kömür almadığı bildirildi.

Konuyla ilgili konuşan Akbal Kömürcülük Sahibi Mahmut Merdan Akbal “ Kömür fiyatları geçen yıla oranla yüzde 10 zam aldı. Hala vatandaşımızın gelip kömür almasını bekliyoruz. Tonu 540 lira olan kömürü vatandaşların nasıl alacaklarını da bilmiyoruz. Allah’tan kredi kartı denen bir şey var. Yoksa kimse gelip nakit parayla alamıyor. Bizler elimizden gelen kolaylığı yapmaya çalışsak ta dar gelirli vatandaşın bu yıl kömür yakacağını tahmin etmiyorum” dedi.

Haber: Mustafa POLAT

 

 

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir