Öğrenciler, “Gıda Güvenliği ve Hijyen” Konusunda Bilgilendirildi

Adıyaman İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü tarafından “Gıda Güvenliği ve Hijyen” konusunda Şehit Akif Güleş İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerine yönelik eğitim semineri verildi.

Okul toplantı salonunda düzenlenen eğitimde Gıda Mühendisi Hatice Danış, Gıda Mühendisi Harun Orhan, Ziraat Mühendisi Medine Dönmez tarafından “Gıda Güvenliği ve Hijyen” konusunda sinevizyon eşliğinde bilgilendirme yapıldı.

Hijyenik ve güvenilir gıdaya ulaşmanın her insanın yaşamsal hakkı olduğunun vurgulandığı seminerde, gıdalarla insanlara geçilebilen hastalıklardan ve biyolojik kimyasal risklerden bahsedildi.

Gıdalar alırken ve saklarken nelere dikkat edilmesi gerektiği  konularında öğrenci grupları bilgilendirildi.

Adıyaman İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Beyhan Özer, “Bu seminere sizlerin katılımının önemli olduğuna inanıyorum. Gıda ihtiyacı yaşamsal bir ihtiyaç, yaşam kadar çok önemli. Sağlıklı temiz gıdaya ulaşmakta vatandaşlarımızın en doğal hakkı. Bu hakkımızı elde ederken bazen gıda konusunda bilinçsiz işletmelerde olabiliyor. Biz işte gıda şubesi olarak bu işletmeleri Adıyaman genelinde denetliyoruz. Bunu gıda denetçileri ile yapıyoruz. Bu işin özel uzmanlığını almış olan denetçi arkadaşlarımız her gün belirli aralıklarla tüm gıda işletmelerini risk esasına göre belirli sıklıklarla denetliyor. Bu işletmelerden numune alıyorlar. Gerekirse idari para cezaları alıyorlar. Alo gıda hattına şikayetler geliyor. Bu ihbarların dışında ayrıca denetimlerimiz oluyor. Kantin denetimlerine önem veriyoruz. Kantin denetimlerinde sağlıklı gıdalara ulaşmanız için bazı gıdaları yasakladık. Gazlı içecekler, cips, kola, kalorisi yüksek çikolatalar. Artık bunlar kantinlerde satışı yasak gıdalar. Siz öğrencilerimizin de bu gıdaları dışarıdan okula sokmamanız gerekir. Her bir kişi aynı zamanda bilinçli tüketici olarak her biriniz birer denetçi sayılırsınız. En iyi denetçi bilinçli tüketicidir” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından gıda mühendisleri öğrencilere bilgiler verdi.

Okul Müdürü Nevzat Yiğit, Adıyaman İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğüne okullarında “Gıda Güvenliği ve Hijyen” konusunda bilgilendirme yaptıkları için teşekkür etti.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …