Öğrenciler Sokak Oyunlarını Öğreniyorlar

Adıyaman’da Lise öğrencileri sokak oyunlarını öğreniyorlar.

Adıyaman Anadolu Lisesi Müdürlüğü ile Adıyaman Kent Konseyi arasında 01.04.2017 tarihli işbirliği protokolü kapsamında Adıyaman Anadolu Lisesi ile Adıyaman Kent Konseyi karşılıklı kurumsal yarar adına sosyal, kültürel, yöresel ve sportif etkinlikler, kulüp çalışmaları, eğitim ve araştırma faaliyetlerinde işbirliği yapmak üzere varılan ortak anlayışın ilk çalışması ‘Adıyaman Yöresel Sokak Oyunları’ isimli proje ile hayata geçmeye başladı.

Adıyaman Anadolu Lisesi ve Adıyaman Lisesi eşgüdümlü başlatılan proje ile eskiden bugüne Adıyaman’ da oynanan yöresel sokak oyunlarının yaşatılması ve bu vesile ile yöresel kültürel değerlerin ileriki kuşaklara aktarılarak canlı tutulması amaçlandı.

Erkeklerde ve kızlarda 3’ er yöresel sokak oyunu ile yapılan çalışmalarada; Erkeklerde Kırcik, deleme ve çember, kızlarda ise ip hoplama, beştaş ve çizgi oyunları için materyaller ve araç-gereçler kent konseyi tarafından temin edilerek okullara ulaştırıldı.

Çocukların oyunları öğrenmesi ve hazırlanması çalışmalarını okul koordinatörü Sema Boztaş öncülüğünde öğretmenlerle birlikte başladı.

Okul Müdürü Abdulkerim Işık,’’Hep birlikte hem geleneği yaşatmanın ve hemde öğrencilerimizle ortak etkinlik ve zaman geçirmenin mutluluğunu yaşadık. Tekrar 30-40 öncesi çocukluğumuza gittik. Öğrencilerimize oldukça ilgi çekici ve hoş gelen bir proje oldu. Özellikle projenin mimarı Adıyaman Kent Konseyi Başkanı H.Sinan Temel hocama teşekkür ediyorum’’ dedi.

 

Bu Haberi Gördünmü!

Kadın muhtar adayları Genel Başkan Yardımcısı Taş ile bir araya geldi 

Adıyaman’da, kadın muhtar adayları, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Geylani Taş ile bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir